sobota 16. května 2015

Sušenky s kusy čokolády a mořskou solí.

Dlouho jsem hledala recept na ty pravé sušenky a vypadá to, že jsem ho konečně našla. Nic lepšího jsem zatím neupekla. Dobře vypadají, jsou tak akorát čokoládové a naprosto vyhovují mým požadavkům na kombinaci sladkého a slaného. Jestli se chystáte zkusit něco nového, dejte jim šanci. 

Z tohoto množství jsem upekla devět celkem velkých sušenek a zbytek jsem si zamrazila třeba pro návštěvy. 

Jak zamrazit: z těsta si vytvořte kuličky, které necháte na na pečíčím papíru ztuhnout v mrazáku. Poté je stačí dát do pytlíčku a kdykoliv vytáhnout. Zmrzlé kuličky dejte rovnou do rozehřáté trouby a dejte jim jen o pár minut pečení víc. Jsou výborné, jak když je pečete poprvé, tak zmrazené. 

Ingredience: 
113g másla pokojové teploty
50g třtinového krupicového cukru
165g třtinového muscovado cukru (já ho kupuju v M&S)
1 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
3/4 lžičky jedlé sody
1/4 lžičky soli (mořské nebo obyčejné)
220g hladké mouky
225g čokolády nasekané na větší kousky (lepší je nějaká kvalitnější, zda bude hořská nebo mléčná je na vás)
Vločky mořské soli na ozdobení (já je sehnala jen v M&S, malá lahvička stála 99,-)

Předehřejte si troubu na 180 stupňů a připravte si plech s pečícím papírem.

Ve velké míse vyšlehejte ručním mixérem máslo s cukry, aby bylo nadýchané (asi 5 minut). Přidejte vajíčko a vanilkový extrakt a šlehejte dokud se vše nespojí. Přidejte sůl a jedlou sodu, poté pomalu postupně zašlehávejte mouku. Nakonec špachtlí vmíchejte kusy čokolády. 
Z těsta udělejte kuličky (použijte cca 1 a půl lžíce těsta). Dejte je na plech a nechte mezi nimi větší prostor. Posypte je vločkami soli a dejte péct na 11 až 12 minut. Na povrchu budou zlaté  a uvnitř lepkavé. Po upečení je nechte alespoň 5 minut na pečícím papíru vystydnout než je dáte na mřížku či někam jinam. 


Recept ze Smitten kitchen


pátek 15. května 2015

Makám na bicáku 9. (vlastně 8.)

Včera jsem před tréninkem byla dost mrtvá - zvládla jsem  předtím ale 10 minut meditace i cvičení řeči na konferenci. Z běhání mě pořád bolely nohy - hlavně lýtka, takže jsem A. prosila, abychom nohy trošku šetřily. 

Po zahřátí tedy dostaly zase jednou pořádně zabrat ruce. Nejdřív jsem cvičila s 2 kg činkama - což se v počátku zdálo dost easy - nicméně při třetí sérii už jsem maličko nemohla. Prokládali jsme to pro zahřátí během a boxováním s činkama. Pak TRX a posilka na břicho (dávala jsem nohy pod sebe a pak střecha, případně rychlejší střídaní obojího), o kterém jsem tu už psala (Makám na bicáku 3.). Tentokrát jsem  s tím překvapivě už neměla takový problém a samu sebe jsem celkem překvapila. Na řadu dneska přišla i taková ta velká činka, se kterou jsem cvičla na bicepsy, tricepsy a záda (měla celá tak kolem tří kil) - ano, smějte se, zatím žádný těžký váhy nezvedám no. Nakonec jsem trošku potrápila i nohy - stoličkou a skákáním přes švihadlo. Nevynechala jsem i cviky na břicho a dělala jsem úklony s 5 kg závažím. Měřily jsme dneska plank a vydržela jsem 45 vteřin (a to jsme to měřily v době, kdy jsem za sebou měla už skoro 3/4 tréninku, takže dost dobrý!). 

Trošku jsem se bála, jak to ruce přežijí, ale s radostí musím říct, že v pohodě. Holky už trošku asi sílí. 
Celkově mě cvičení baví, čím dál tím víc a subjektivně mám pocit, že mi to prospívá ve všech směrech. 

Co vy a pohyb? Trápítě nějak tělo (ať už doma, v parku nebo v posilovně)? Případně, proč se vám do toho vůbec nechce? 

čtvrtek 14. května 2015

Makám na bicáku 7. a 8.

Nesmím psát tyhle články s takovou prodlevou, jelikož si pak už přesně nepamatuju, co jsme na tréninku dělali. Ale pokusím se. 

Trénink číslo sedm následoval hned druhý den po tréninku číslo šest. Dva dny po sobě v posilce, ale proč ne. Těšila jsem se zase na kolo a na knížku, ale nechala jsem jí doma (jak se to mohlo stát?!), takže jsem rozehřívání musela zvládnout bez zábavy. Co si z tohohle tréninku pamatuju hodně jasně, jsou výpady. Bylo to dlouhý a bylo to bolestivý! Pak jsem cvičila na strojích na vnitřní a vnější stehna. Na takový tý věži (či jak to nazvat), což je taková multifunkční věc, jsem posilovala tricepsy. Cviky na břišáky, plank. Posilka na záda na strojích. Dávám už větší závaží :-). Protažení a pás. 
Po tomhle tréninku mě z výpadů slušně bolel zadek i stehna.

Trénink číslo osm se zrušil (v úterý), protože A. měla nějaké učení a tak jsem se musela dokopat k nějaké samostatné činnosti. Nejdřív jsem myslela, že půjdu na hodinku na nějaký cardio do fitka (běhání na pásu/orbitrek), ale venku bylo tak krásně, že jsme se nakonec s K. domluvili, že půjdeme běhat. Nebudu vám lhát, nechtělo se mi teda vůbec! Kousla jsem to a šla jsem. Na to, že jsem byla běžet po roce, tak to nebylo tak hrozný a dokonce jsem dost běhala a ne zas tolik chodila (i když zpáteční cesta byla trošku horší). Běželi jsme až na konec Hostivařské ohrady a pak zase domů. Vyšlo nám to akorát na hodinku a 6,88 km. Totálně bez dechu, úplně rudá s pocitem, že nohy mi prasknou (společně s hlavou). Myslela jsem si, jak mě nohy bolet nebudou, ale omyl. Ještě ten večer mě dost bolely chodidla a včera i dneska dost cítím lýtka, jo a taky sval okolo kyčlí. Nicméně byl to příjemný pocit, že i když vlastně vůbec neběhám už, tak jsem to dala a necítila se tak hrozně (i když to z popisu tak možná nevyznělo). Rozhodně už jsem zažila šílenější běhy. Navíc dřív jsem si šla zaběhnout tak max. na 30 minut a ne hodinku. I K. mě chválil! 

Dnes trénink číslo devět mě čeká dnes. 

neděle 10. května 2015

Makám na bicáku 6.

Zatím nejdelší pauza mezi tréninky (celých pět dní). Na rozehřátí jsem si poprvé vybrala kolo a přinesla jsem si taky čtečku, aby mi to víc utíkalo. 

Dneska trénink s bosou. Na rozehřátí jsem na bosu "skákala" no nevím, jak to jinak říct. Prostě jsem vždycky musela vystoupit na střed a to v rychlém sledu po sobě. Potom jsem cvičila na šikmé břišní svaly, posilovala jsem zadek a stehna (stejně jako na prvním tréninku, jenom teďka už jsem měla 2,5 kg závaží k tomu). Hodně mě pak bavily dřepy na bose - chytit balanc je na začátku docela sranda, nohy se vám strašně klepou. K dřepům jsem pak ještě chytala medicinbál (myslím, že tříkilovej) a střídavě dělala dřep a třikrát míč dávala nad hlavu. Byla to sice docela sranda, ale taky docela záhul. Nechyběl ani plank na bose, ale zase mě moc nedržely ruce. Všechno jsem to prostřídávala tím "skákáním" na bosu a nebo rychlým skákáním na špičkách na bosu.* A taky jsem cvičila s činkama - klečela jsem na všech čtyřech na stepperu a zvedala činku (právě jsem to vygooglila a říká se tomu přítahy jednoruč). Všechno jsem to samozřejmě několikrát opakovala. Nakonec klasika ještě pás před sprchou.

Šestý trénink za mnou. Nebývám už tak šíleně unavená. Tělo mívám trošku namožený, ale není to nic šílenýho a dá se s tím žít. Cvičit chodím celkem natěšená na to, co mě čeká a odcházím s dobrou náladou. Ani si tam už nepřipadám tak nepatřičeně v tom fitku. Větší starosti než cvičení mi teď kupodivu dělá správnej jídelníček. 

Co vy? Dáváte se před létem taky nějak do formy? 

*moje popisy jsou občas maličko divný (:-D já vím), ale nemám zmáklou tu terminologii a nepamatuju si pak úplně jak to A. nazývala 

Chia pudink s rebarborou a jahodama.

Chia semínka doma používáme už docela dlouho, ale nikdy jsem z nich kupodivu nedělala pudink. Většinou je dávám do smoothie nebo do muffinů. Pak jsem zahlédla na trzích rebarboru (kterou mám hrozně ráda) a našla jsem tenhle recept. Celé je to naprosto unikátní a určitě to zkuste. 
Počítejte s tím, že pudink je potřeba nechat několik hodin odležet (nejlépe přes noc), tak si tu přípravu dobře naplánujte. 

Ingredience (na 2 porce): 
3 lžíce chia semínek
3/4 hrnku mléka (ja použila obyčejné kravské, ale zkuste i jiné, třeba mandlové)
1/4 hrnku smetany ke šlehání (můžete vynechat a použít místo toho mléko)
1 lžička medu
Půl lžičky vanilkové esence (nebo semínka z lusku)
Citrónová kůra
Špetka soli

Na rebarboru: 
3 stonky rebarbory nakrájené na menší kousky
jeden vanilkový cukr
1/3 hrnku vody
kapka citrónové šťávy

Na jahody:
1 hrnek jahod (6-8 kousků) - já použila mražené
2 lžíce vanilkového cukru
kapka citrónové šťávy

Chia semínka, mléko, smetanu, vanilku, trošku citrónové kůry a sůl dáme do střední mísy a promícháme. Necháme chvilku odležet a promícháme znovu. Zakryjeme potravinovou fólií a dáme přes noc do ledničky. Vydrží takhle až dva dny. 

Mezitím si oloupeme a nakrájíme rebarboru, dáme jí do kastrůlku. Přidáme vanilkový cukr, vodu a vaříme na mírném ohni do změknutí (asi 8 - 10 minut). Když je rebarbora hotová, můžeme jí ještě dosladit. Necháme vychladnout někde stranou. 

Pokud máte jahody čerstvé, tak je jen nakrájejte na menší kousky a smíchejte s cukrem a citrónem. Já měla mražené, takže jsem je vařila stejně jako rebarboru. 

Ve chvíli, kdy máte pudink hotový, dáte na dno mističky rebarboru, poté vrstvu chia pudinku a nahoru jahody. No a máte hotovo! 


Recept z Kitchen Konfidence.