neděle 1. srpna 2010

Knihy přečtené v roce 2008

Tak jsem to nakonec vymyslela trochu jinak. Knížek jsem přečetla tolik, že dávat sem znova všechno ze svýho sešitu "Knížečky" by bylo na sto let. Tak jsem teď přidám knížky, který jsem přečetla od roku 2008 a pak možná když se odhodlám tak i to všechno, co jsem přečetla předtím. Zatím tedy rok 2008:-).
*jsem na takovým tom přenosným internetu na chatě (který je hrooozně pomalý), takže přípané obrázky či fotky přidám až doma.  

Třetí přání 1, 2, 3 - Robert Fulghum
Obsah: Obsah:Románová prvotina světoznámého povídkáře a esejisty vypráví jemný příběh dvou mužů a jedné osudové ženy. První část dvoudílného kompletu, jehož pokračování je už napsáno a chystá se k vydání příští rok, je příběhem o cestě tří lidí po Evropě: americké světoběžnice Alice, Američana Max-Pola Millaye, který se ocitl na křižovatce života, a krétského rodáka Alexe Evanse, mladistvého starce. Složitě komponovaný děj románu se odehrává především na cestách, částečně na Krétě, v Seattlu, v Oxfordu - všechna tato místa mají v knize podstatnou roli. Text originální knížky plnohodnotně doplňují ilustrace, skicáře, notové záznamy a veršovánky.
Pokračování románu známého povídkáře a fejetonisty nás opět svede dohromady s trojicí putujících přátel. Ani tentokrát není nouze o nevšední zážitky tří přátel, které svede dohromady pravděpodobně osud. Jejich cesty se setkávají, aby se opět rozešly... Jedinečné setkání v Athénách, kde dva najdou lásku, jeden smrt, je jedním velkým dobrodružstvím s překvapivým koncem.
Závěrečný díl hravého psychologicky laděného románu dokončí vyprávění o jednotlivých postavách, které se objevují v předchozích dílech. Trochu atypický román tentokrát líčí příběh spisovatele a jeho přítelkyně herečky Alice-Alice, která se rozhodne zdramatizovat jeho knihu. Alice-Alice je přesvědčena, že umírá na rakovinu. Možná právě proto se s vervou sobě vlastní pustí do realizace životního snu. Jednoho dne se prostě objeví na příjezdové cestě spisovatele s lákavou nabídkou. Soukromě pro něj oživí románovou postavu Alice, kterou nechal ve své knize zabít. Kniha je stejně jako předchozí díly plná slovních hříček, písniček a obrázků.
Názor: Nejvíc úžasná knížka, která mě strašně dostala. Druhý a třetí díl mám dokonce doma. V každé knize je i cd s písničkami, o kterých se v knize mluví. Obrázky, verše, fotky,.... Prostě dokonalost. Fulghum mě jako vždy nezklamal.

Třináctý příběh - Diane Setterfieldová 
Obsah:Romantický psychologický příběh je prvotinou anglické autorky, která v něm nechává prolnout osobní dramata dvou žen, umírající slavné spisovatelky a mladičké antikvářky. Slavná spisovatelka si získala tisíce čtenářů po celém světě, svůj nejdramatičtější, čistě soukromý příběh si ponechala na sklonek života. Autorkou svého dlouho očekávaného životopisu zvolila mladičkou antikvářku, která ji zaujala jednou svou otištěnou studií, v níž projevila mimořádnou schopnost vcítit se do nitra druhého člověka a s níž ji v průběhu práce spojilo skutečné přátelství. V životě obou žen sehrálo roli určité tajemství, které je poznamenalo nejistotou a bolestí. Pravda, vyslovená na samém konci života, pro spisovatelku znamená možnost smíření a pro mladou dívku pak osvobozující možnost vykročit do budoucnosti bez tísnivé zátěže.
Názor: Krásná knížka, která vás dostane a nebudete se od ní moct odtrhnout. Já jsem jí dostala k Vánocům a hrozně se mi líbí. 

Obyčejní lidé - Judith Guestová
Obsah: Psychologický román americké autorky vypráví příběh rodiny, kterou postihla tragická ztráta syna. Úřední postavou je sedmnáctiletý citlivý chlapec, který se nedokáže s neštěstím vyrovnat a viní se ze smrti bratra. Jeho boj o duševní rovnováhu a vzájemné vztahy příslušníků rodiny, těžce narušené neštěstím, jsou dokonale vystiženy a čtenáře cele zaujmou.
Názor: Knížka, kterou mi doporučila moje prof. na literaturu na střední. Je útlá a taková možná trochu ponurá. Tahle tématika mě vždycky bere, takže spokojenost.

Zima, Léto - Edith Whartonová
Obsah: Dvě krátke prózy významné americké prozaičky z přelomu století se odehrávají ve venkovském prostředí v Nové Anglii a vyjímají se vedle sebe jako dva malované obrazy. Zima, autorčino nejprosnulejší dílo, laděné do ponurých barev, je baladickým příběhem manželského trojúhelníku, Léto, s působivým vylíčením prázninové atmosféry, je příběhem svedené a opuštěné dívky.
Názor: Vždycky jsem si chtěla přečíst knížku Ethan Fromme. U nás jí najdete pod názvem Zima:-). Dostala jsem se k tomu po svém prvním zkouškovém období, kdy jsem přečetla hrozně moc knížek, protože pauza na učení byla hrozná. Tahle knížka je krásná, má něco do sebe.

Deníky Sylvie Plathové - Sylvia Plathová
Obsah: Výběr z deníků originální americké básnířky zahrnuje období let 1950-1962. Deníky, které si autorka vedla až do své tragické smrti, vyjadřují její touhu po celistvosti života a umění, vystihují zmatky její přecitlivělé duše a hlavně byly také podkladem pro její tvorbu. Snaží se v nich o maximálně upřímný pohled na sebe samu, jejich stránky svědčí o střídání složitých období sebeničení a regenerace. Výbor zachycuje hlavně pasáže, které nějakým způsobem souvisejí s jejím dílem, záznamy jsou minimálně komentovány.
Názor: Rozhodně moje nejoblíbenější spisovatelka. Miluju tuhle ženu. Když jsem narazila na deníky, zhltla jsem je jedním dechem. O jejím životě jsem chtěla vědět všechno. Viděla jsem i film a přeložila několikastránkový životopis z wikipedie. Něčím mě tahle žena prostě přitahuje a mám potřebu se s ní ztotožnit:-).
 

Všechny díly Kroniky rodu Spiderwicků - T. DiTerlizzi a H. Blacková
Obsah: Fantasy série knih pro děti. Dvojčata Jared a Simon a jejich starší sestra Mallory se spolu s maminkou přestěhují do nového domova ve starém viktoriánském domě pratety Lucindy. Děti z toho příliš velkou radost nemají. Brzy také přijdou na to, že v domě nejsou tak úplně sami. Při zkoumání jedné zdi odhalí podivnou skrýš. Myslí si, že patří nějakému zvířátku. Poté, co Mallory a Simon skrýš zlikvidují, začnou se dít v domě vskutku nehezké věci. A aby toho nebylo málo, nalezne Jared tajemnou knihu s názvem "Klíč Arthura Spiderwicka k určování kouzelných tvorů kolem nás". Právě díky ní chlapec zanedlouho odhalí škodolibého vetřelce, který má na svědomí všechny neplechy, z nichž je původně obviňován sám Jared. Od toho se pak odvíjí spousta kouzelných a napínavých věcí.
Názor: Tuhle sérii jsem objevila ještě dřív než se objevil film (a ten jsem zatím neviděla). Je to takové pohodové, milé čtení, které není časově náročné. Určitě se Vám ale bude líbit.

Paní Dallowayová - Virginia Woolfová
Obsah: Komorní novela anglické autorky připomíná impresionistické plátno, na němž ve shlucích barevných světel a stínů procházejí postavy, aby prožily jeden jediný červnový den v roce 1923. Jako kontrastu použila autorka postavu paní Dallowayové, která chystá svůj společenský večer a postavu mladého muže, který podléhá těžké depresi z války a bere si život. Síla novely spočívá v tom, jak autorka dokáže rozložit jeden okamžik na množství zážitků a vjemů, jak příběh a zápletku nahrazuje vracejícími se obrazy a motivy.
Názor: Když jsem tuhle knížku začala číst poprvé, nešlo mi to. Nějak jsem to asi nechápala. Když jsem si jí vzala do ruky po druhé (o pár let později), zamilovala jsem si jí. Jedna z mých oblíbenějších. Hrozně se mi líbí ten styl, jakým je napsaná.

Kyselinovej test - Tom Wolfe
Obsah: Rozsáhlá freska o hippies a průniku LSD do života a kultury Ameriky 60. let. Její děj se soustřeďuje kolem skupiny Veselých šprýmařů obklopující slavného spisovatele Kena Keseyho, který je vlastně ústřední postavou knihy. T. Wolfe v ní pomocí informací, které získal z vyprávění členů této party, deníků, korespondence (např. Keseyho s Learym), nahrávek a dalších materiálů, popisuje postupné šíření LSD ve všech vrstvách americké společnosti od r. 1960 do r. 1967. Vlastní příběh tvoří putování Keseyho a Veselých šprýmařů v pomalovaném autobuse přes Ameriku a je v podstatě psychedelickou verzí Kerouakova románu Na cestě. Autor v této knize prokazuje výbornou znalost tehdejší drogové scény a všech histor. souvislostí, spíše než reportáží je literaturou faktu a patří k nejvýznamnějším dílům nového žurnalismu.
Názor: Na tuhle knihu jsem se chystala dlouho. 60. léta mám ráda a všechno okolo mě zajímá. Knížka je docela obsáhlá a hodně psycho:-). Ale myslím, že příznivce potěší.

Na paměť mým smutným courám - G. G. Marquéz
Obsah: Zhýralý učenec, intelektuální celebrita přístavního městečka, si dopřeje ke svým devadesátinám mladou pannu. Netradiční ich-formou se autor věnuje svým obvyklým tématům - stále opakovaným a stále aktuálním životním otázkám - lásce, stáří, samotě... Hrdinou je hudební kritik, pro kterého jsou ženy jenom prostředkem k realizaci erotických tužeb. Majitelka místního nevěstince mu obstará mladou dívku, téměř ještě dítě. Dívka neustále předstírá spánek a stařec propadá okouzlení, které začíná znovuprobuzením neuspokojené tělesné vášně a postupně se vyvíjí v jakousi euforii ducha. Zvláštní vztah je starému muži inspirací k rekapitulacím, vzpomínkám, úvahám a zdánlivě dožité existenci přináší to nejcennější - nové pohledy na svět, který nabízí i v tomto věku stále ještě neznámá, neprobádaná zákoutí.
Názor: První knížka od Marquéze, kterou jsem četla (což je trochu netradiční). Hned jsem si ho zamilovala a začla moje "marquézovská éra". I přesto je stále tahle moje nejoblíbenější a jednou bych jí ráda měla ve sbírce.

Džungle - Upton Sinclair
Obsah: Román je otřesným obrazem amerických poměrů na počátku tohoto stol., kdy Spojené Státy procházely prudkým rozvojem industralizace. Tento rozvoj znásobil bohatství již zámožných vrstev a naopak chudé občany této země uvrhl ještě do větší bídy. Poměry, které panují v chicagských jatkách jsou vlastně zobecněním všeho zla, jež tehdy v USA vládlo. Na osudu několika litevských přistěhovalců vylíčil Sinclair bědný osud lidí, kteří přicházejí z Evropy do Ameriky. Přitom tyto lidi nevede touha po snadném výdělku. Všichni jsou zvyklí těžce pracovat a stejně jako v Evropě musí pracovat i v Americe.
Názor: Velice velice sirová knížka. Místy vám bude připadat až nechutná. Dozvíte se věci, které byste raději vědět nechtěli, ale příběh přistěhovalecké rodiny je velice zajímavý a poutavý. Ne vždy je příjezd do Ameriky příslibem šťastného života.

Návrat malého prince - Jean-Pierre Davidts
Obsah: Malý princ z daleké planetky hledá ve vesmíru lovce tygrů a setkává se postupně s lidmi ze současného světa, kteří svým konáním brání přirozenému vývoji světa.
Názor: Pokračování, které je koncipováno jako dopis panu Exupérymu mě dostal. Čekala jsem, že pokračování nebude nic moc, ale překvapilo:-).

Trable s tygry - William Saroyan
Obsah: Kniha je sbírkou raných povídek známého autora. Ač je napsal před druhou světovou válkou, v češtině vychází poprvé. V krátkých příbězích, vyprávěních a úvahách se již ukazuje autorovo mistrovství. Vypráví o prostých věcech a lidech a to vše skvělým jazykem a s jemným humorem. Soubor obsahuje i povídku Tygr, která je předobrazem slavného Tracyho tygra. Zajímavostí knihy jsou i ilustrace, které na základě poslechu povídek nakreslily děti.
Názor: Saroyan je můj oblíbenec a zase mě nezklamal. Jeho povídky jsou přesně to, co bych ráda psala i já.

Noční tance - Sylvia Plathová
Obsah: Antologie obsahuje ukázky z tvorby významné americké básnířky a prozaičky z období společného života s básníkem Tedem Hughesem. V knize měly být původně publikovány verše obou manželů a výsledkem se měl stát jejich imaginární básnický dialog. Z důvodu pozůstalostních sporů nebyla takto koncipovaná kniha povolena a vznikla tak publikace, prezentující pouze jeden hlas, což tomuto výboru ubírá na dramatické stavbě a kompozici.
Názor: Sylvii miluju (což už jsem tu psala), takže jsem si chtěla přečíst i její básně a i přesto, že na poezii nejsem mě to hodně oslovilo.

Vzorové dny - Michael Cunningham
Obsah: Tři novely, jejichž základním spojovacím článkem je Walt Whitman, nás zavádí na tři naprosto odlišná místa v USA nejprve 19., posléze 20. století, abychom s autorem skončili v daleké budoucnosti. První část knihy se odehrává v době, kdy slavný básník Walt Whitman žil v New Yorku a v Americe vrcholí průmyslová revoluce. Příběh je soustředěn na malého chlapce Lucase, jenž musí živit své stárnoucí rodiče, protože jeho starší bratr byl rozdrcen továrním stojem. Druhá novela popisuje dobu po září v roce 2001. Hlavním hrdinou je opět malý chlapec. I tentokrát sype z rukávu verše opěvovaného básníka. Kromě poetických má však bohužel i silně destruktivní sklony. Coby sirotka se ho ujímá žena, která o sobě tvrdí, že je reinkarnací právě Walta Whitmana. Třetí a závěrečná část je soustředěna na dalekou budoucnost do 24. století. Autor líčí Manhattan zmítaný virtuální realitou. Robot Simon si hořce uvědomuje konec civilizace a nakonec i ten svůj. Pochází z třetí robotické generace, která takřka cítí a umí recitovat poezii. Protože poezii, řečeno jeho tvůrcem, má každý rád. Netřeba dodávat jakou...
Názor: Všechno, co jsem od Cunnighama četla mi přijde naprosto úžasný. Vždycky mě nadchne ten nápad a styl, jakým píše.

Cit slečny Smilly pro sníh - Peter Hoeg 
Obsah: Román o mladé dánsko-grónské ženě, odbornici na morfologii ledovců, a podivné vědecké výpravě za tajemstvím grónského pobřeží. Základní osnovou příběhu jsou tajemné okolnosti smrti grónského chlapečka, žijícího v Dánsku. Jeho ochránkyně a kamarádka Smilla, sama původem z Grónska, při odhalování záhady, označené za nešťastnou náhodu, naráží na tajné archivy pochybných společností, vypátrá chystanou výpravu, zúčastní se jí a po mnohém nebezpečí pomstí jeho smrt.
Názor: Loni na začátku zimy jsem měla takový smutný období a vrhla se na tuhle knížku. Ze začátku jsem čekala něco jiného a nakonec se z toho vyklubala trochu detektivka:-). Tuhle knížku jsem četla strašně dlouho (asi i proto, že jsem jí četla v telefonu). Ale je to pěkná věc.
 

Harry Trottel a kámen Mudr. Tse - Peter M. Jolin
Obsah: Parodie na jednu z nejoblíbenějších knih pro děti a mládež "Harry Potter a kámen mudrců", určená především mládeži a dospělým čtenářům. Harry Trottel žije v Klovákově u strýce a tety Donkeyových. Donkeyovi jsou velmi milí a spořádaní (leč poněkud chudí) lidé a rozmazlený Harry je terorizuje svými požadavky a přáními a nejhůře je na tom jeho bratranec - pilný student Dooley, na kterého chystá Harry stále nějaké léčky a nástrahy. Sám ve škole prospívá jen díky tomu, že umí číst ostatním myšlenky. Takže ve svých 11 letech se rozhodne, že už má školy dost a teď už se bude věnovat jen jízdě na skateboardu. Zásadní změnu do jeho života vnesou dopisy ze školy Neštovice, kam má jako naděje čarodějnictví nastoupit. Harry to zpočátku odmítá, ale pak přece jen do školy nastoupí. Otevírá se před ním svět čarodějů, magie a hlavně škola se čtyřmi kolejemi: Vranibrk (patronem je duch Mahátmy Gándhího ),Kobrojed (patronem je duch Jima Morrisona), Buzibor (patronem je duch Gianni Versaceho) a Nemelmír (patronem je duch Mayera Rothschilda). Doba, kdy se má Harry (úplně bezradný v novém světě) dozvědět, proč má na čele jizvu ve tvaru W, se blíží.
Názor: Docela vtipná věc. Narazila jsem na to úplně náhodou někde v knihkupectví a pak si to půjčila v knihovně:-).

Láska za časů cholery - G. G. Marquéz
Obsah: Hlavním tématem románu kolumbijského autora je láska v různých podobách a proměnách v rozmezí od 2. poloviny 19. století až do 80. let století dvacátého. Jedenapadesát let, devět měsíců a čtyři dny čeká hlavní hrdina Florentino na novou možnost vyznat se z lásky ke své vyvolené. Oba staří lidé se vypraví na dlouhou, nekonečnou cestu lodí plující pod žlutou vlajkou označující nebezpečí cholery po řece Magdaleně. Po mnoha vzpomínkách, epizodách a příbězích zůstávají dva jedinci jako dva příklady osudové lásky, která překonala biologické i společenské zákony. Fascinující příběh je zároveň důkladnou uměleckou studií stáří a stárnutí, samoty a smrti, v autorově pojetí ne jako přirozeného vyústění života, ale jako dramatického zhodnocení fenoménu lásky.
Názor: Krásná knížka a jedna z mých oblíbených od Marquéze. Asi mě na ní přivedl film, o kterém se hodně mluvilo a který jsem viděla až po přečtení (není tak špatný, jak je hodnocen). Knížka je ale samozřejmě lepší a určitě pro začátek doporučuju:-).

Prevítem snadno a rychle - Simon Brett
Obsah: Humoristicky pojatá kronika prvního roku života dítěte. Od okamžiku příchodu na svět komentuje autor ústy dítěte jednotlivé etapy jeho vývoje způsobem netradičním a mnohde mírně cynickým. Monolog mazaného malého hrdiny, jehož cílem je vychovat rodiče podle svých představ a hned od začátku dát najevo, kdo bude v rodině pánem, je nenáročnou četbou, která pobaví rodiče kojenců a batolat.
Názor: Tak jsem si nakonec dočetla i ten první díl:-). Klasika no... doufám, že moje mimi nebude tak zlý a hrozivý.

O myších a lidech - John Steinbeck
Obsah: V novele vylíčil autor osud amerických sezonních dělníků v postavách dvou přátel, kteří hledají svou dočasnou práci na farmách a jsou tak odsouzeni k věčné sociální nejistotě. Ústřední postavou příběhu je slaboduchý Lenda, který věří pohádce svého kamaráda Jiřího o vlastním hospodářství a svou vírou nakazí i ostatní bezdomovce. Tato hromadná psychóza nemůže mít dlouhé trvání. Lendovou smrtí jsou 3 lidé zbaveni představy skromného domova a současně i ztrácejí smysl života. Příběh - působivý zejména svou elegickou tklivostí, je obžalobou krutých sociálních poměrů v americkém zemědělství 30. let.
Názor: Na tuhle knížku mě přivedla Kíťa, která o ní hrozně básnila. Je tenoučká, takže pokud chcete číst Steinbecka - tak doporučuju. Čte se to suprově a je to fakt hodně dobrý. Někde tady mám i film, tak jsem zvědavá.

Pošťák vždycky zvoní dvakrát - James M. Cain
Obsah: Detektivní příběh ze 30. let 20. století od amerického autora, který ve stylu drsné školy líčí následek zločinu mladého tuláka a zároveň tímto příběhem odhaluje odvrácenou tvář Ameriky oněch let. Mladý tulák zavraždí svého zaměstnavatele z lásky k jeho ženě a málem se mu podaří spáchat dokonalý zločin. Nepočítal ovšem s tím, jaký vliv bude mít vražda na další vývoj milostného vztahu a toto osudné opomenutí je také příčinou odhalení.
Názor: Spíš než o knížce se hodně mluví o filmu s Jackem Nicolsonem - ten jsem zatím nesehnala. Knížka není špatná, ale čekala jsem úplně něco jiného. Taková detektivka no:-).

Kronika ohlášené smrti - G. G. Marquéz
Obsah: Novela o násilné smrti, o níž předem věděli všichni kromě oběti a které nikdo nedokázal zabránit. Dva bratři krutě pomstí zneuctění své sestry zavražděním jejího údajného svůdce. Nikdo z okolí si jeho smrt nepřál, dokonce ani samotní mstitelé, ale nikdo nezasáhl a zločinu nezabránil. Všichni spoléhali na to, že to udělá někdo druhý. Problém kolektivní viny a lidské lhostejnosti je hlavním námětem novely kolumbijského spisovatele, nositele Nobelovy ceny, který v ní literárně zpracoval autentický příběh z kolumbijského venkova.
Názor: Další Marquéz - před začátkem prázdnin jsem si ho fakt oblíbila. Další s útlejších knížek se zajímavým příběhem. Osobitý styl, který vás chytne.

Madisonské mosty - Robert James Waller
Obsah: Román amerického autora je dojímavým příběhem krátké lásky dvou zralých lidí, lásky, která je oba provázela celým zbytkem života. Nezávislý fotograf National Geographicu chystá pro svůj časopis seriál o historických mostech. Ve vsi blízko jednoho takového objektu se náhodně setká s manželkou místního farmáře, ženou středních let, která je na několik dní sama doma. Vzájemné okouzlení změní nezávaznou konverzaci v hluboký cit a milostný vztah ohraničený pěti dny ženiny samoty. Před návratem rodiny se milenci navždy rozcházejí, protože žena nechce opustit své děti a hodného poctivého manžela, ale ve vzpomínkách až do své smrti žijí jeden pro druhého dál. Kniha byla předlohou úspěšného filmu.
Názor: Strašně krásná knížka, která mě hrooozně dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a v době, kdy jsem nikoho neměla jsem netoužila po ničem jiném než najít svého Roberta. Film mě pak tolik nechytnul, ale knížku fakt doporučuju.

Všechna špína světa - G. G. Marquéz
Obsah: Prvotina slavného kolumbijského autora, v níž se poprvé objevuje městečko Macondo, známé z románu Sto roků samoty. Jako pozdější autorovy slavné romány, i tento začíná smrtí. Smrtí podivínského a nenáviděného lékaře, jemuž obyvatelé městečka odpírají i křesťanský pohřeb. Ten se však o své újmě rozhodne uspořádat starý plukovník, u něhož lékař po nějaký čas bydlel. V knize se střídají vyprávění plukovníka, který měl k lékaři relativně nejblíže, jeho dcery, jež vnímá především okolnosti pohřbu a nenávist celého městečka, a jejího desetiletého syna, fascinovaného přítomností smrti a rozkladu. Z těchto tří úhlů pohledu pak vyrůstá plastický obraz složitého člověka, plného zpupnosti i hluboké životní rezignace. Jeho osud sugestivním způsobem souzní s historií městečka, které po krátkodobém ekonomickém vzestupu, způsobeném velkou banánovou společností, zažívá už jen úpadek.
Názor: Opět Marquéz a opět nezklamal. Vždycky se totálně dostanu do děje a žiju v příběhu. Marquéze mám prostě hodně ráda.

Elektrický Bůh - Catherine Ryan Hydeová
Obsah: Psychologický příběh o muži, kterého teprve drtivé životní zkušenosti naučí odpouštět. Hayden Reese ve svých padesáti letech žije osaměle, se sžíravým cejchem dávné viny za smrt mladšího bratra a za rozpad své rodiny. Jeho rozbolavělé nitro se s životní nespokojeností vyrovnává výbuchy vzteku a hlubokou skepsí. Teprve těžké zranění, kdy se nachází na hranici života a smrti, mu umožní konečně odpustit svým nepřátelům i sám sobě a znovu získat ztracený domov a lásku. Román je napsán citlivě, lehkou ženskou rukou. Dramaticky vypjaté okamžiky líčí autorka věrohodně a bez patosu, takže můžeme při čtení zakoušet pocity člověka, vracejícího se ze soukromého pekla zpátky do života.
Názor: Na knížku mě opět přivedla Kíťa. Četla jsem od této spisovatelky knížku Pošli to dál a ani tahle mě nezklamala. Příjemné čtení na podzimní dny.

Kdybych měla zemřít, než se probudím - Han Nolanová
Obsah: Současná americká dívka se v kómatu ztotožní s polskou židovskou dívkou a prožívá s ní peklo holocaustu.
Názor: Knížka, na kterou jsem náhodou narazila v knihovně a zaujal mě název. Tyhle příběhy Vás vždycky dostanou. Je to smutný, krutě pravdivý a drží Vás to.

Sto roků samoty - G. G. Marquéz
Obsah: Román, v němž se mísí reálný základ i poetický výmysl, rozvíjí před čtenářem genezi a zánik rodu Buendiů. Autor sleduje poslední tři generace rodiny zakladatelů od světa odříznuté vsi až do okamžiku, kdy umírá její poslední člen. Vyprávění, soustředěné na myšlenkový a citový svět hrdinů, prokládá Márquez fantastickými, absurdními příběhy, připomínajícími formálně lidové legendy a pověsti. Reálný obraz života venkovanů se prolíná s pohádkovými a fantaskními motivy do celku, který je nádherným, exoticky barvitým zrcadlem života a mentality jižní Ameriky.
Názor: Tohle jsem si půjčila speciálně na loňskou dovolenou v Řecku a přečetla jsem to tam raz dva. O téhle knížce se hodně mluví a je mi jasný proč. Ten konec Vám prostě vyrazí dech. Strašně se mi to líbilo.

Slzy dospívání - Jorgos Theotokas
Obsah: Román novořeckého autora je autobiografickým příběhem dospívání i obrazem zrání řeckého národa v době od 1. svět. války do r. 1922, kdy Řekové prohráli své maloasijské tažení proti Turkům. Děj se odehrává v Cařihradě, jehož krásu, společenský život a vzrušení, postupně objevují roztoužení mladí chlapci.
Názor: Když už jsem jela do Řecka, chtěla jsem sebou mít taky nějakého řeckého spisovatele - no a do ruky mi padl tenhle. Tenounká knížka a docela se mi líbila.

Maso - Martin Harníček
Obsah: Sugestivní fantastická vize odlidštěné společnosti, produkující jedince bez jakýchkoliv morálních předpokladů. Obraz světa, kde probíhá boj tvorů, jen málo podobných lidem, o přežití. Vypravěč, je hladem přinucen jednat jako samostatný jedinec. Tak se mu podaří objevit řadu mechanismů boje o potravu. Je vyhnán a dostává se zubožený do normálního světa. Tam se však dopustí zločinu a je vyobcován zpět, kde umírá.
Názor: No tak tohle mi doporučil Bio a je to hrooozně nechutný:-). Doporučuju jen silným náturám. Jako není to špatný, příběh zajímavý, ale na žaludek nic moc.

Žít, abych mohl vyprávět - G. G. Marquéz
Obsah: Autobiografický průvodce životem a literární tvorbou proslulého kolumbijského spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ve vzpomínkách se autor vrací do doby svého dětství a dospívání, k novinářským a literárním začátkům. Rodinné a studentské zážitky jsou provázány s postupným objevováním tvůrčího talentu a končí vydáním jeho prvního většího románu Spadané listí v roce 1955. Gabriel García Márquez, který svým dílem již dávno vítězně překročil hranice Latinské Ameriky, i v těchto pamětech uplatnil vidění světa, jak je známe z jeho románů: spojení snů s všední realitou, poetický náboj, hledání skrytého významu každé události. Kniha /v excelentním překladu Vladimíra Medka/ je náročná a přitom velmi čtivá, barvitý tok autorova vyprávění uspokojí náš rozum i naše srdce.
Názor: Čte se dlouho, protože je velká a obsáhlá. Kdo má Marquéze načteného, bude se divit, kolik toho všeho bere ze svého života. Velmi zajímavé a čtivé. No ale možná spíš pro fandy Marquéze:-).

Domov na konci světa - Michael Cunningham
Obsah: Psychologický román ze života tří homosexuálů se odehrává v USA ve druhé polovině 20. století. Michael Cunningham je skvělý vypravěč. Dovede čtenáře přivést do Clevelandu stejně jako do New Yorku, aby tam zdomácněli. Dovede heterosexuály seznámit s životem homosexuálů takovým způsobem, že je dokáží pochopit. Bobby a Jonathan mají to štěstí, že se najdou už na pokračovací škole. Kromě dvou malých přestávek spolu prožijí celý život. Za to, že je jejich život šťastný, vděčí úžasné toleranci Jonathanových rodičů a své společné přítelkyni Clare. Třetí z protagonistů, Erich, takové štěstí nemá. Tento román se čtenářům zadře hluboko pod kůži, ještě dlouho o něm budou přemýšlet.
Názor: Tuhle knížku jsem si koupila za poukázku do Luxoru, kterou jsem vyhrála ve třeťáku na střední za práci o praxi:-D. A přečetla jsem si jí až o hrozně dlouhou dobu později. Cunningham je prostě nepřekonatelnej. Co napíše, to je mega dílo. Někde tu mám i film, ale myslím, že tohle se zfilmovat nedá:-).

Noc jako stvořená pro nevěru - Zdena Frýbová
Obsah: Psychologický román s ironickým podtextem o manželské krizi současného padesátiletého podnikatele. Manželství je bezproblémové a šťastné do okamžiku, kdy se hrdina náhodně setká s atraktivní a inteligentní vdovou, vedle které mu jeho oddaná a hodná manželka připadá fádní. Je odhodlán se za každou cenu rozvést a svou milenku, která ostatně do nového manželství nijak k nechvátá, teprve po svatbě vychovat k obrazu své bývalé ženy. Tragikomický příběh, v němž autorka hojně využívá svých zkušeností klinického psychologa, vrcholí překvapivým, ironickým obratem v mužově životě a o jeho vystřízlivění a další osud se nakonec postará úplně jiná žena.
Názor: Byla jsem na Slapech, kluci hráli fotbal a já se nudila. Vlastní knížku jsem neměla, tak jsem si půjčila tu, která ležela na stole. Čte se to dobře, je to zajímavě napsaný a je to taková oddechovka - ale hezká.

Vynález samoty - Paul Auster
Obsah: Dva texty mapující minulé děje v životě autora, tvoří román o hledání kořenů a smyslu lidského bytí. První z nich - Portrét neviditelného muže, je vlastně biografií autorova otce, který žil svůj život skrytě a osaměle. Po jeho smrti se pomocí psaní Auster vydává proti toku času a postupně odkrývá jednotlivé vrstvy otcova života. Mimo jiné objeví v historii svého rodu i utajenou vraždu. Druhá část knihy se jmenuje Kniha pamětí, zde to už není souvislý příběh, spíše mozaika vzpomínek životních a literárních, velice chytře promíchaných a zhusta prošpikovaných vlastními úvahami o paměti, samotě a vztahu otce k synovi. Oba texty, ač nesourodé, utvářejí celek v hloubce svého tázání po skutečné podstatě lidské samoty.
Názor: Hrozně zvláštní knížka. Druhá část je docela těžká na čtení. Má něco do sebe. Celý ten námět je prostě trochu zvláštní.

Pět starých známých - Mitch Albom
Obsah: Zajímavě napsaný příběh s filozofickým podtextem o životě a smrti "obyčejného" muže se odehrává v USA ve 2. polovině 20. století. Stal se též předlohou k filmu. Starý údržbář Eddie, kterého všichni považují více méně za součást inventáře lunaparku, zachrání vlastním tělem život malé holčičce ohrožené padající ocelovou konstrukcí. Teprve po jeho smrti se začíná retrospektivně odvíjet jeho životní příběh, který není vůbec nezajímavý. Autor prostřednictvím své knihy rozvíjí myšlenku, že každý člověk je cenný a má v životě své poslání.
Názor: Krásná knížka. Myslím, že jsem jí našla na seznamu četby Rory (ale nejsem si úplně jistá). Moc se mi líbila. Typ knížky, do které se prostě zakousnete.

Harry Trottel a ta jemná tenata - Peter M. Jolin
Obsah: Další pokračování parodie na oblíbené knihy o Harry Potterovi, tentokrát na díl Harry Potter a Tajemná komnata, určené mládeži a dospělým čtenářům. Harry Trottel se o prázdninách u Donkeyových zabývá vymýšlením vylepšení zahrady, protože strýc Vance chce z domu vybudovat penzion pro cizince. (Vylepšení připravuje též bratránek Dooley, který se jinak stará pouze o svou případnou sebevraždu). Nápomocen je mu skřítek Bobby Ewing, který ho přišel varovat a odradit od nástupu do Neštovic. Přizná se, že mu vyměnil simkartu v mobilu, aby ho připravil o všechny SMS od kamarádů. Přes všechna protivenství se Harry i Ben Steiner setkávají a do Neštovic pozdě, ale přece přijíždějí. Čeká je nový profesor Narcis Samec, ruská spolužačka - šamanka Tamara (známá uživatelka drog), tajemná Buzzy liška a zatím neodhalený dědic Bědmy z Kobrojedu.
Názor: Druhý díl parodie. Řekla bych možná trochu slabší než díl předchozí, ale jako taková knížka pro zasmátí na zahradu docela dobrý:-).

Kočka v nás - W. S. Burroughs
Obsah: Komorní knížka, zcela netypicky poetických, jemně tónovaných črt a meditací, inspirovaných autorovým něžným vztahem ke kočkám. Krátká próza významného amerického autora z roku 1986. Kniha je svým námětem i formou ojedinělou prací v rozsáhlém díle Williama S.Burroughse.
Názor: Přiznávám se bez mučení, že kočičky zrovna v lásce nemám. Tahle knížka je ale fakt kouzelná. Kraťounké povídky, které vás leckdy donutí se nad něčím zamyslet. Velmi příjemné čtení.

Tajný život včel - Sue Monk Kidd
Obsah: Děj psychologického románu o složitém dívčím dospívání od americké autorky se odehrává v 60. letech 20. století v malém městě na americkém jihu. Hrdinka románu, čtrnáctiletá Lily, žije sama s otcem na broskvové farmě v Jižní Karolině a životem ji provázejí vzpomínky na dramatickou chvíli, kdy před deseti lety přišla o život její matka. Její citovou oporou je černošská hospodyně, která se dostane do vězení, když urazí tři vyhlášené rasisty z města. Dívka ji odvážně dostane z cely a obě se vydají do vzdáleného městečka, kde kdysi žila dívčina matka, aby Lily konečně zjistila pravdu o minulosti, která ji trápí. Dvojice se dostane k cíli své cesty, k domu tří černošských sester, živících se prodejem medu a u nich najdou dočasné útočiště. Lily se setkává s laskavostí a moudrostí, které nenašla u otce, a pomalu se odhodlává prozradit své tajemství, když dojde v životě sester k dramatickému obratu a dívka se při té příležitosti bezprostředně střetává s přežívajícími jižanskými rasovými předsudky. Její příběh, hledání matčiny minulosti, domova i sebeuvědomění končí nakročením do dospělosti za pomoci tří černých žen, které jí daly do života kromě lásky a jistoty i vědomí vlastní ceny.
Názor: Tak tohle se mi líbilo hrozitánsky moc moc moc. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Viděla jsem i film a nebyl vůbec špatný, ale knížka je knížka a tuhle doporučuju opravdu všem!

Ledaže - Carol Shieldsová
Obsah: Psychologický román z rodinného prostředí od kanadské autorky líčí zlomový okamžik v životě stabilní rodiny poté, kdy dospělá dcera bez vysvětlení odchází z domova. Hrdinkou je čtyřicetiletá začínající spisovatelka a renomovaná překladatelka díla význačné francouzské feministky, manželka lékaře a matka tří dospívajících dcer. Rodina žije šťastně a poklidně, hrdinka se věnuje své profesi, domácnosti a běžným společenským povinnostem, ovšem jen do okamžiku, kdy ze dne na den odchází bez vysvětlení nejstarší dcera z domova a skončí jako žebračka u nádraží v Torontu. Ochromená rodina se snaží najít vysvětlení, dívka ale odmítá jak návrat domů, tak jakýkoliv kontakt a zoufalá matka se marně snaží najít příčinu. Protože nemá jinou možnost, jak se vyrovnat se situací, snaží se v díle překládané autorky najít možný impuls dceřina jednání, ve své vlastní knize se pak snaží aplikovat společenské aspekty současného systému na životní krizi své dcery. Dívčin nedobrovolný návrat přinese rodině úlevu, neřeší ale její budoucnost citlivého člověka, vystaveného tlakům civilizace s narušenou mezilidskou komunikací.
Názor: Další moc hezká knížka, která mě nadchla. Moc se mi líbilo jak autorka píše a vrhla jsem se pak na další její knížku. Tohle dílko je vážně super.

Pevné pousto - Alice Seboldová
Obsah: Nevšední příběh vyprávěný ze záhrobí zavražděnou čtrnáctiletou školačkou, která pozoruje, jak bez ní pokračuje život na Zemi a v její rodině. Tato dívenka byla nejen brutálně zabita, ale navíc i znásilněna a její tělo policie nikdy nenalezla. Krátce poté, co ho její duše opustila, ocitne se v nebi, kde se jí splní vše, nač jen pomyslí. Ovšem až na jediné: už nikdy nebude s těmi, které má ráda, nedospěje, a nebude prožívat totéž co její kamarádi. Ale má možnost se na Zemi a své nejbližší dívat a sledovat, jak se s její smrtí smiřují, postupně vyrovnávají a hledají k sobě znovu cestu. Když pomineme jisté prvky fantasy, je to "normální" román o vztazích, lásce, hledání, náklonnosti, spravedlnosti či smiřování, který je napsán velice podmanivým a citlivým stylem a kultivovaným jazykem, což jen podtrhuje dobrý překlad. Ale nechybí mu ani napětí a humor.
Názor: Hodně hodně zajímavý příběh. Další knížka, která mě uchvátila a jsem si jistá, že se bude líbit i Vám. Takže hurá do toho. Navíc jsem na csfd zjistila, že se chystá i filmové zpracování.

Je to i můj život - Jodi Picoultová
Obsah: Zajímavý psychologický román citlivě a velmi objektivně popisuje tragické dilema v životě rodiny, do jejíhož života a vzájemných vztahů osudově zasáhla zhoubná nemoc jedné z dcer. Hlavní osobou příběhu je třináctiletá Anna, dítě, které rodiče cílevědomě počali po zjištění, že jejich starší dcera Kate trpí leukémií a bude potřebovat pro svůj další život dárce kostní dřeně. Rodiče všechny své děti milují, jejich život je ale určován vývojem Kateiny nemoci a s tím velmi úzce souvisí kvalita Annina života. Ve třinácti letech nemůže žít jako jiné děti, musí být vždy po ruce, a ač zdravá, je neustále vystavena vážným chirurgickým zákrokům, bolesti a úzkosti, aniž by o tom mohla rozhodnout. Sestry jsou si velmi blízké, ale jednoho dne se Anna s pocitem, že nikoho nezajímá, jak se cítí ona, vzepře, a podá soudní žalobu o omezení rodičovských práv v lékařských záležitostech. Zděšení rodičů, psychický tlak, láska k sestře, pochyby, to všechno ovládá dívčin život a je těžkou zkouškou nejen pro rodinu, ale i pro sociální pracovnici a advokáta, kteří tento případ provázejí až do soudní síně. Autorka se snažila Annin případ beletristickou formou monologů všech zúčastněných osob vylíčit v celé jeho rozporuplnosti jako velice lidské psychologické drama, v němž nikdo nenese vinu, ale všichni se s jeho důsledky musejí vyrovnat.
Názor: Tohle je hodně pecka. Nemohla jsem uvěřit, že vůbec něco takovýho čtu. Strašně silná knížka, která Vás doopravdy pohltí. Existuje už i film s Cameron Díaz a snad bude i u nás v kině - no jsem na to zvědavá, protože knížka je bezkonkurenční.

Deníky tesané do kamene - Carol Shieldsová
Obsah: Román je fiktivním životopisem americké ženy v průběhu 20.století, který zachycuje mnoho rovin, úhlů a pohledů na její život. Život hlavní hrdinky románu Daisy Goodwillové se odvíjí jednak z roviny jejího vlastního pohledu, jednak jej sledujeme očima jejích přátel, partnerů i dětí. Román je ságou typické americké rodiny, vzešlé z chudých přistěhovalců, kteří se v průběhu let vypracovali v úspěšné a vážené občany, je vyprávěním o obyčejných strastech života, které se přetaví do poklidné moudrosti vysokého věku hrdinky. S jemnou ironií, obrovskou moudrostí, se vší tragikou i humorem před námi autorka rozvíjí obrazy a děje plné barev, vůní a prchavých záchvěvů dávno zapomenutých vzpomínek. V roce 1995 kniha získala Pulitzerovu cenu.
Názor: Knížka, o které se hodně mluví. Mě se líbila moc a rozhodně jí dopručuji dál. Zajímavý pohled na jednu ženu.

Moře - John Banville
Obsah: Jemný, lehce impresionisticky laděný román, ve kterém hlavní hrdina po ztrátě milované ženy odchází do kraje svého dětství či spíše jinošství, aby si připomněl příběh, jenž jej celoživotně poznamenal. Hlavní hrdina Max přijíždí na místo, kde trávil prázdniny coby dítě a kde prožil svou první lásku i setkání se smrtí. Rodina Graziových, se kterými se seznamuje, ho vtáhne do víru svého života. Jejich dvě děti, dvojčata Myles a Chloe, se pro něj stávají životně důležití. Chloe jako dívka, od které dostane první polibek a se kterou objevuje první náznaky lásky, Myles pak pro svou zvláštnost umocněnou němotou. Prázdninové přátelství však končí tragickou událostí, stejně tak má tragický nádech hrdinova současnost po padesáti letech. 
Názor: Knížka z velkého seznamu 1001 knih, které musíte přečíst než zemřete. Krásná, líbivá a zajímavá.
 
Tajný deník čínské císařovny - Johan Fabricius
Obsah:  Kniha holandského autora je románem o proslulé čínské císařovně, vládnoucí koncem 19. století, známé světu jako krutá vládkyně a intrikánka bez skrupulí. Fabricius se však zajímal o život této ženy hlouběji vylíčil s lidským pochopením její osamocenost, touhu po lásce i marnivost, jíž vysoké postavení propůjčovalo absurdní podobu. Zachytil tak sugestivně příběh ženy, která své skutečné názory mohla uprostřed nepřátel a pochlebníků svěřit jedině papíru. Materiál k poutavému a svým způsobem ojedinělému dílu nalezl autor za svých četných pobytů v Číně.
Názor:  Knížka, kterou jsem ukořistila v knihovně mojí babičky a vyjímá se teď na mé poličce. Málokdy se dostanu k vlastním knížkám, protože čtu spíš, co mám z knihovny. Tohle se mi ale líbilo moc. Zajímavý náměť, který mě bavil.

Most do země Terabithia - Katherine Patersonová
Obsah: Příběh dvou dětí zažívajících dobrodružství v zemi Terabithia, kterou si ve své fantazii vysnily a kde spravedlivě vládnou. Dívka Leslie však náhle tragicky umírá. Jess se s její ztrátou těžce, po svém, vyrovnává. Citlivě jsou vykresleny rodinné vztahy a školní prostředí. Kniha vysoké literární i výtvarné úrovně.
Názor:  Asi znáte spíš film. Já nejdřív četla knížku - je krásná, smutná, kouzelná. Film se mi líbil taky, ale knížka víc. Rozhodně to zkuste.


Zlá hodina - G. G. Marquéz
Obsah: Sugestivní příběh z malého kolumbijského města, poničeného občanskou válkou a nevyřízenými účty. V malém kolumbijském městečku pár let po občanské válce se začínají objevovat psané pomluvy, které vyvrcholí vraždou ze žárlivosti. Starosta, dosazený násilně do funkce vládnoucí stranou, má v úmyslu případ řešit předepsaným postupem, v tom mu ale brání jeho minulost a nedůvěra městečka. Autor sugestivně vykresluje atmosféru, v níž jako by se městečko samo stávalo živou bytostí, která svého uchvatitele pohlcuje a pomalu přetváří. Krom toho výmluvnými detaily představuje charaktery jednotlivých postav, jejich morálky, statečnosti či zbabělosti. I v tomto románu je zmíněno městečko Macondo a plukovník Buendía ze Sta roků samoty, kromě toho se tu objevuje postava faráře z předchozího Márquezova románu Všechna špína světa.
Názor: Další typický Marquéz, který se mi nemůže nelíbit.

Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce - G. G. Marquéz
Obsah:  Soubor sedmi povídek, které vznikly v průběhu šedesátých a sedmdesátých let, v nichž autor popisuje opět své oblíbené Macondo. Současné vydání představuje autorovu tvorbu v původním rozsahu. Stejně jako v autorových předchozích knihách i zde nachází čtenář fantastické prvky snoubící se s krutou realitou. Hlavní hrdinové bojují s nepřízní osudu, s chudobou, nemocemi. Závěrečná povídka, která dává název celé knize, vypráví o mladičké dívce, jenž je nešťastnou náhodou připravena se svou babičkou o střechu nad hlavou. Díky této situaci se dívka ocitá v nové roli, babička se stává její kuplířkou a krásná Eréndiéra jim svým mladým tělem vydělává na chleba a společnou budoucnost...
Názor:  Je jen málo knih, které jsem od Marquéze ještě nečetla a asi o žádné nemůžu říct, že by se mi nelíbila. To fantastično a typické prostředí mě prostě něčím vábí. 

0 komentářů :

Okomentovat