středa 4. ledna 2012

Knihy přečtené v roce 2011

Dobrý proti severáku - Daniel Glattauer
Obsah: Jedna žena si splete e-mailovou adresu a pošle svou zprávu někomu jinému. Muž, který zprávu dostal, jí odpoví, ona zase jemu a najednou oba zjistí, že v korespondenci nemohou přestat. A tak vzniká prapodivný vztah dvou neznámých lidí, dumavého intelektuála a ráznější, povrchnější ženy, ve kterém láskyplné výlevy střídají sarkasmy a ironie, vztah, který někdy vypadá jako nesmělé sbližování dvou samotářů, jindy zase připomíná spíše hru kočky s myší, ve které ale není jasné, kdo je ta kočka a kdo ta myš. Nakonec přirozeně stanou před kardinální otázkou, jestli se mají sejít tváří v tvář. Oba po tom touží, oba se toho bojí.
Názor: Jedna z vlastní knihovny - přála jsem si jí předloni k Vánocům. Zaujal mě ten námět a knížka mě nezklamala. Je to něco jiného, ale určitě doporučuju!

Dům na Tara Road - Maeve Binchy
Obsah: Každá z hrdinek žije v jiném prostředí s jinými starostmi : Ria bydlí v Dublinu a stará se o dvě děti, Marilyn v malém městečku v Connecticutu se stará o kariéru na univerzitě. Obě ženy, které se navzájem vůbec neznají, v současnosti procházejí těžkou partnerskou krizí a výměnný pobyt považují za dobrý způsob, jak od svých problémů získat odstup. Během léta poznávají nové lidi, nový životní styl a mají hlavně dost času zamyslet se nad svým dosavadním životem a poučit se i z osudu té druhé. Na konci léta se krize už nezdají až tak tragické, ženy se dokázaly propracovat k jejich řešení a původně nejistý experiment končí velkým a upřímným přátelstvím. Před oběma ženami se v osobním životě otevírá nová životní cesta s novými možnostmi.
Názor: Tuhle knížku jsem vybírala podle autorky. Četla se úplně sama a hrozně se mi líbila. Narazila jsem pak později i na film, ale ten byl hodně slabý.

Hotel New Hampshire - John Irving
Obsah: Otec této rodiny, který se pokoušel vést hotel nejprve v americkém maloměstě a později ve Vídni, má pět velmi povahově i temperamentem rozdílných dětí, z nichž dvě dokonce pojí incestní pouto. Všichni se mají velice rádi a udržují pevné rodinné vztahy. Součástí rodiny je také pes a medvěd, který vlastně dal rodiče dohromady a jeho existence je příčinou mnoha groteskních situací. Když otec přijde o zrak, splní mu jeho děti dávný sen a koupí hotel, který ale místo normálním hostům slouží postiženým a strádajícím lidem. Hotel New Hampshire tak tvoří malý ostrůvek čistých lidských vztahů ve světě plném násilí, odcizení a bezohlednosti.
Názor: Od Irvinga jsem toho četla hodně. Do tohohle se mi nikdy nějak nechtělo - ani nevím proč. Nakonec jsem to na doporučení sestřenky zkusila a byla jsem ráda. Typický Irving, který nezklamal. Po dočtení jsem se podívala i na film, ale ten vůbec nedoporučuju - tohle není knížka na zfilmování:-).

Norské dřevo - Haruki Murakami
Obsah: Protagonista románu, sedmatřicetiletý Tóru, se ve své mysli vrací zpět do studentského světa; očima jeho vzpomínek vidíme Tokio nepokojných šedesátých let ovlivněné Západem a Beatles, jejichž píseň dala celému příběhu i název. Citlivý individualista Tóru znovu prožívá atmosféru na kolejích a v barech a též své osobní problémy, zejména vztah ke dvěma dívkám: ke kamarádce Midori, ukrývající svou duši pod nánosem cynismu, a především ke křehké Naoko, kterou neúspěšně miluje a již se mu nepodaří odvrátit od sebevraždy. Celým vyprávěním prostupuje tichá melancholie, výčitky svědomí a pocity vykořeněnosti.
Názor: Murakamiho miluju a tohle je jedna z jeho nejznámějších. Úplně mě dostala, prostředí, postavy, styl. Hrozně jsem se pak těšila na film, ten byl ale něco naprosto šílenýho (jednu hvězdičku jsem mu dala!). 

Vzpomínky na zítřek - Cecelia Ahernová
Obsah: Tamara je dítě štěstěny. Narozena bohatým rodičům, hýčkaná, krásná, chytrá. Jenomže jednoho dne přijde pád až na samé dno. Tamařin otec se zabije a jeho dcera je ta, která ho najde v jeho pracovně. K dovršení všeho rodina přichází o veškerý majetek a tak se matka rozhodne pro vystěhování z jejich kdysi tak milovaného domova. Dcera s matkou se tak stěhují do jedné naprosto bezvýznamné vesnice, k Tamařinu strýci a tetě. Zde se však objevuje pojízdná knihovna, kde dívka nachází knihu - vázanou v kůži a zamčenou na zlatou sponu s visacím zámkem - která jí navždy změní život.
Názor: Knížku jsem si vybrala předloni pod stromeček - zaujal mě přebal. Nebylo to špatné, ale připadalo mi to takový jak pro patnáctiletý holky. Oddechovka na dovolenou dobrá.

Milovaná - Toni Morrison
Obsah: Hrdinka, černošská matka, která uprchla od svého pána, se pokusila při dopadení své děti zabít, aby zabránila jejich životu v porobě. Autorka se v baladickém vyprávění pokusila s hrdinkou zcela ztotožnit a velice působivě líčí především její život, pocity a výčitky svědomí po návratu z vězení, kdy se u ní v domě náhle objeví neznámá dívka, v níž nešťastná matka vidí zhmotnělou duši zavražděné dcerky. Psychologicky propracovaný a dějově komplikovaný román vyžaduje soustředění, jeho jazyk je plný metafor a symbolů, které podtrhují důraz autorčina sdělení o výsostném právu každého člověka na svobodu a výzvu k lidskosti a toleranci.
Názor: Učili jsme se o tom už ve škole. Na seznamu jsem to měla už dlouho. Čekala jsem vlastně úplně něco jiného, ale bylo to ještě lepší. Tohle je fakt základ:-).

Dýchej - Anne-Sophie Brasme
Obsah: Mladá dívka se celý život potýká s tím, že je nehezká, nezajímavá a méně vyspělá než její spolužačky. Je uzavřená a cítí se opuštěná a jejím největším přáním je mít přítelkyni. Po jedněch prázdninách se ve třídě objeví nová studentka, kterou si hned všichni oblíbí, kromě hlavní protagonistky. Když pak její zoufalství dosáhne vrcholu a zhroutí se, do nemocnice za ní přijde právě tato dívka a nabídne jí své přátelství. Stanou se velkými kamarádkami, hlavní hrdinka je ochotná pro konečně nabyté přátelství udělat cokoli a stává se na něm stále závislejší. Mezi dívkami tak vznikne nerovný vztah, kdy panovačná přítelkyně hrdinku ponižuje a zneužívá a nakonec přátelství ukončí. To pak dívku přiměje k hroznému činu, za který bude odsouzena. 
Názor: Vybrala jsem to úplně náhodně v knihovně. Přišlo mi to jako zajímavý nápad na knihu. Útlé a velmi čtivé, do kabelky jako dělané. Mohu jenom doporučit.

Chování nočních motýlů - Poppy Adamsová
Obsah: Psychologický thriller o soužití dvou sester z vědecké rodiny se odehrává ve starém viktoriánském sídle v Anglii. Vypravěčkou příběhu je starší z nich, Ginny. Způsob, jakým Ginny podává skutečnost, však postupně odkryje její schopnost zkreslit realitu a přetvořit si ji podle svého. Poté, co Ginny získá pocit, že mladší Vivien ohrožuje její verzi minulosti, rozhodne se pro radikální řešení.
Názor: Doporučení od Kíti - normálně takové knížky vlastně ani nečtu. Tahle byla skvělá, velmi čtivé.

Deníky Carrie B. - Candace Bushnellová
Obsah: I Carrie Bradshawová byla dospívajícím děvčetem se svými sny a naivními představami. Vyrůstala na malém městě ve státě Connecticut, kde prožila svou první velkou lásku, našla zde přátelství na život a na smrt (apoň si to tehdy myslela) a částečně dospěla. Byla to obyčejná dívka, která vzala posléze New York útokem...
Názor: Sex ve městě miluju, takže když jsem zjistila, že vychází tahle knížka, šla rychle na seznam knížek pod stromeček. Je to oddechová literatura, to nepopírám. Pro fanoušky určitě doporučuju!

Dějiny lásky - Nicole Krauss
Obsah: Alma je jméno hlavní hrdinky, mladičké dívky, která pátrá po jiné Almě - hrdince z knihy po níž byla rodiči pojmenována. Kniha Dějiny lásky je napsána v průběhu života Leopolda Gurského, Žida, který emigruje na poslední chvíli v roce 1941 z Polska do Ameriky. Alma byla jeho životní láskou, když ji konečně po letech v Americe najde, zjistí, že má malého synka, ale zároveň, že Alma se provdala, domnívaje se, že Leopold je po smrti, jako všichni její blízcí. Hlavní hrdinka prostřednictvím knihy Dějiny lásky poznává milostný vztah, který spojoval její matku se zemřelým otcem, pomůže jí nalézt pravého autora i správnou adresátku celého příběhu.
Názor: Typ od Sáry. Určitě nejlepší knížka, co jsem tenhle rok četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a jednou bych jí ráda měla ve své knihovně. 

Na Chesilské pláži - Ian McEwan
Obsah: Autor v sevřeném textu popisuje jednu svatební noc Florence a Edwarda. Dva snoubenci na počátku šedesátých let, kdy se všechno jeví tak uvolněně a mírně, musí překonat mnoho zavedených klišé a překážek. Ne všude dorazila zdánlivá svoboda a volnost ruku v ruce se sexuální nevázaností. Během svatebního dne se před čtenářem rozprostře celá historie jejich vztahu. Jeden jediný den může rozhodnout o jejich dalším společném životě.
Názor: Narazila jsem na ní v regále s vrácenými knížkami. Byla hodně tenká a McEwan mě lákal. Krásně napsané a navíc s atmosférou.

Koření vášně - Laura Esquivel
Obsah: Příběh se odehrává v době mexické revoluce v rodině, kde vládne tvrdou rukou matka. Dodržuje staré zvyky a její nejmladší dcera se nesmí provdat, aby o ní mohla pečovat. Dívka se stará především o kuchyni a domácí práce a její milý, aby mohl zůstat v její blízkosti, si vezme její straší sestru. V originálním vyprávění o nenaplněné lásce nechybí humor a ozvláštňují jej fantaskní motivy.
Názor: Knížku jsem našla na listsofbests. Docela mě překvapilo, že jí v knihovně měli. Trochu mi to připomínalo Marquéze - ani nevím proč. Celé je to ozvláštněné recepty na mexická jídla. Určitě po tom sáhněte!

Sandition - Jane Austen, Marie Dobbsová
Obsah: Poslední nedokončený román nejznámější anglické spisovatelky počátku 19. století dokončila ve dvacátém století autorka, vystupující pod jménem Marie Dobbsová. Mladá Charlotta přijme pozvání známé rodiny a přijíždí na léto do malého lázeňského městečka Sanditon. Její hostitel je velice pyšný na jeho společenskou vytříbenost a spolu se svou rodinou seznamují dívku s příslušníky místní smetánky. V lázeňských hostech i mezi domácími obyvateli poznává tak dívka širokou škálu lidských charakterů, bohatých snobů, konvenčních maloměšťáků, znuděných hejsků i naparáděných slečinek. Inteligentní dívka s lehkým humorem sleduje hemžení místní společnosti tak dlouho, až najde v jednom mladíkovi svou skutečnou lásku.
Názor: Na Austenovou mám jednou za čas chuť:-). Tohle je sice nedokončené dílo s koncem někoho jiného, ale styl to stále má. 

Město jako Alice - Nevil Shute
Obsah: Příběh muže a ženy, které krátce svedla dohromady válka, jen aby je vzápětí od sebe odtrhla na dlouhých šest let. Jean Pagetová považovala Joea Harmana, který tak nadšeně dokázal vyprávět o svém domově v australském Alice Aprings, za mrtvého. Co víc, kladla si jeho smrt za vinu. Dokud šťastnou náhodou neobjevila, že je Joe naživu. Vydává se na cestu přes půl zeměkoule, aby znovu potkala svou lásku a splnila si svůj sen, sen o městě jako Alice... 
Názor: Úplně inspirativní knížka. Doporučuju!

Věčná dobrodružství kapitána Školky - Robert Fulghum
Obsah: Kniha vlastně vznikla na podnět editorky Fulghumových próz, překladatelky, amerikanistky a divadelní režisérky Evy Slámové, pro níž autor shromáždil soubor svých internetových "drobností" a vše ostatní nechal na ní a na českém nakladateli. Ta pak vybrala příběhy české mentalitě nejbližší a vznikla tak speciální "česká" knížka (proto "Evina knížka") která navazuje vědomě na první ze série Fulghumových knih "Všechno, co potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce". Zde se autor snaží ukázat, že některé trapasy a pochybení, která se při cestě životem přihodí, mohou být svým způsobem dárkem, a že je dobré, když se člověk nebere příliš vážně, protože při pádu na ústa pak nepadá z takové výšky.
Názor: Hned jak jsem zjistila, že Fulghum vydal novou knížku, běžela jsem do knihkupectví. Četla jsem jí úplně obřadně a pomalu, aby mi vydržela, co nejdýl. V období, kdy jsem se učila na státnice pro mě byla poklad.

Dobrodružství Toma Sawyera - Mark Twain
Obsah: Kniha zachycuje osudy amerických kluků, vztahy dětí mezi sebou i k dospělým. Výstižně čtenáři předvádí jejich dny naplněné darebáctvím i fantazií, romantikou i neustálým zápasem o osobní svobodu. Uličník a chytrák Tom, vychováván laskavou, ale bigotní tetou, zpočátku prožívá své obvyklé průšvihy. Poklidný život maloměsta jej ubíjí, proto se snaží rozptýlit nudu všelijakými lumpárnami. Při jednom nočním výletu se spolu s kamarádem Huckleberrym Finnem stane svědkem vraždy. A skutečné dobrodružství začíná nabírat na obrátkách. Nový, moderní překlad činí knihu srozumitelnější pro dnešní čtenáře, který tak může spolu s kamarády prožívat dobrodružný útěk z domova, pirátský život na pustém ostrově, nebo hledat poklad ve strašidelném domě.
Názor: Vždycky jsem si tuhle dětskou klasiku chtěla přečíst. Líbilo se mi moc a chystám se i na další díl.

Hermafrodit - Jeffrey Eugenides
Obsah: Vícevrstevná rodinná sága Američana řeckého původu popisuje osud tří generací rodiny řeckých přistěhovalců, u nichž se dostavil po řadě let trest za porušení náboženských a společenských tabu v podobě vážné vývojové poruchy jednoho z jejích potomků.
Názor: Skvělá věc! Je to sice obsáhlé dílo, ale strašně zajímavé a čtivé. Vůbec se toho nebojte a vemte si to třeba k moři:-).

Dobrého člověka těžko najdeš - Flannery O´Connor
Obsah: Autorka se snaží své vidění čtenáři zprostředkovat, působí na něj šokem, protože si je vědoma lidské necitlivosti k úpadku základní mravnosti současné společnosti. Tragika a hrůza povídek je vyvážena ironií a komikou.
Názor: No, musím říct, že mě ta knížka hodně hodně překvapila. Malá knížka plná povídek, které vám leckdy vyrazí dech. Doporučuju!

Pán přílivu - Pat Conroy
Obsah: Příběh muže, který se snaží odhalit mladé lékařce minulost, aby tím pomohl zachránit sestru opakovaně se pokoušející o sebevraždu, otvírá před čtenářem složité vztahy v rodině. Vizionářský dědeček, excentrická babička, divoký a nevypočitatelný otec a ambiciozní matka, která svou lásku podmiňuje řadou vytáček a úskoků. Dům, ve kterém děti vyrůstali, byl živnou půdou šílenství, poezie, hrdinství a nevyslovené loajality a zformoval do života poškozené, ohrožené, nešťastné i když svými reakcemi a talentem nadprůměrné lidi.
Názor: Výborná věc! Druhá nejlepší věc, co jsem ten rok četla. Filmové zpracování je taky pěkné, ale knížka je knížka!

Tajná historie - Donna Tartt
Obsah: Nezvyklý příběh z univerzitního prostředí s podivným dějem a dramatickou gradací.Několik studentů pozvolna rozehrává scény klasické řecké tragédie a ze zdánlivého poklidu filozofických diskuzí nečekaně vystupuje magické Zlo.
Názor: Detektivka, ale taková něčím jiná. Mě se to četlo úplně super. Pokud tenhle žánr máte rádi, tak neváhejte.

Plukovníkovi nemá, kdo psát - G. G. Marquéz
Obsah: Plukovník i jeho žena žijí již takřka patnáct let ze vzduchu. Vlastní už jen kohouta, který je jedinou nadějí na obživu a zároveň památkou na jejich zemřelého syna. Pravděpodobnost, že zrovna jejich kohout vyhraje nadcházející kohoutí zápasy, je však velmi mizivá. Starý pár přežívá ze dne na den, útrpně, tiše a vyčkávavě přitom pomalu hlady umírá.
Názor: Klasický Marquéz, už jsem od něj četla skoro všechno. Vždycky se mi to líbí a vždycky to na mě dýchá stejnou atmosférou.

Beatles - Lars Christensen
Obsah: Příběh dospívání líčí hlavní hrdina Kim jako vypravěč po sedmi letech, kdy se on i jeho kamarádi ocitají na prahu těžce vydobyté dospělosti. Na pozadí zprvu komických dobrodružství čtyř kluků se dozvídáme leccos o poměrech v tehdejší norské společnosti: také v Norsku šedesátá léta znamenala konec epochy, i tam stála generace rodičů náhle bezradně nad tím, co přichází. Bezradní byli i mladí - anarchisté, levičáci, rebelové, kteří se zmítají ve zmatcích myšlenkových i citových.
Názor: Knížka, co jsem si brala k moři, protože je pořádně tlustá. Četla jsem a četla a četla a chtělo se mi poslouchat Beatles. Krásná věc!

Muž vejde do pokoje - Nicole Krauss
Obsah: Příběh pětatřicetiletého muže, který po vyoperování mozkového nádoru ztrácí paměť. Po několika měsících se mu vybavují vzpomínky do jeho dvanácti let a zdá se, že tento stav bude již trvalý. Přesto se pokouší svému osudu vzdorovat. A tak se hlavní hrdina, Samson Greene, přihlásí do zvláštního projektu, v němž vědec dr. Malcolm zkoumá dosud neprobádané hlubiny lidského mozku. Projde nepříjemným obdobím, kdy neví, kým je, jaká je jeho žena, co má ráda, nevzpomíná si ani na to, že mu zemřela před časem matka. Proto vlastně každodenně prožívá nová a nová zklamání a utrpení, časem už má pocit, že není co ztratit, že svou starou paměť nechce zpět. Jenže ani odvržení minulosti není bezbolestné a tak zcela ani možné.
Názor: Dějiny lásky se mi líbili tak moc, že jsem si od ní chtěla přečíst i něco dalšího. Je to něco úplně jiného, ale líbilo se mi to taky moc. Nicole Krauss prostě určitě neopomeňte!

Anna Karenina - L. N. Tolstoj
Obsah: Dějovou náplní rozsáhlého románu je tragická milostná historie mladé ženy z vyšší ruské společnosti, která dala svému vášnivému milostnému vzplanutí k mladému šlechtici přednost před pokojným rodinným životem a nesmazatelně se tak provinila proti panujícím společenským konvencím. Za svůj osudový krok platí společenskou izolací, ztrátou osobnosti a posléze i životem. Intimní psychologický příběh je ve svém vyústění výrazem autorova humanisticky motivovaného protestu proti konvencemi vynucované ztrátě lidské individuality i proti soudobé společnosti, která se zcela odcizila svému lidskému smyslu.
Názor: Cokoliv od ruského autora jsem na lístečku měla napsáno už hrozně dlouho. A tak jsem se konečně rozhoupala a v knihovně sáhla po Karenině. Zpočátku jsem z toho byla trochu v rozpacích - všechna ta jména a samotná Anna nikde. Nakonec i přes pár pasáží, kdy se člověk prokousává hodnotím hodně kladně!

Voda pro slony - Sara Gruen
Obsah: Hlavnímu hrdinovi, třiadvacetiletému studentovi veterinárního lékařství, Jakobu Jankowskému se po smrti rodičů zhroutí celý svět. Je nucen odejít z domova, zcela bez prostředků. Náhodně se dostává do vlaku, který převáží cirkus. Objevuje originální svět, ve kterém je jen velmi tenká hranice mezi realitou a fantazií. Poznává přátelství, lásku, vášeň, nenávist, chamtivost. Vše v ryzí formě, aby nakonec našel to, co v životě hledal. Autorka, fascinovaná historií amerických cirkusů prvních desetiletí 20. století, vytvořila strhující příběh plný lidskosti, naděje a víry v život.
Názor: Všude se mluvilo o filmu, tak jsem si raději nejdřív přečetla knížku. Krásná! Čtivé a zajímavé. Film je taky pěkný, ale knížka se mi líbila víc.

Hlava nehlava - Augusten Burroughs
Obsah: Autor ve vybraných epizodách ze svých pubertálních let strávených v Massachusetts líčí s lehkostí a svérázným humorem rozhodně netradiční způsob života. Ve dvanácti letech se ocitá v domě potřeštěného psychiatra, kam ho odložila jeho duševně nemocná matka. S naprostou samozřejmostí vypráví, jak nechodil do školy, hrál si s přístrojem na elektrošoky, důvěrně se přátelil s pedofilem, krotil blázny a v rámci své absolutní svobody zažíval nejneskutečnější příhody. Beze stop hořkosti, s humorem, možná jen s trochou lítosti a povzdechem, jak rád by patřil do normální rodiny, kde dovedou oslavit bez skandálu a řevu například Vánoce.
Názor: Nejdříve jsem viděla film a byla jsem z něj hrozně nadšená. Když jsem zjistila, že je podle knížky půjčila jsem si jí hodně rychle. Oboje vřele doporučuju. Je to takové bláznivé a zvláštní, ale pěkné!

Drž mě pevně, miluj mě zlehka - Robert Fulghum
Obsah: V Seattlu se nachází tančírna Století (Century Ballroom), která slouží jako pevný bod, nebo pevný parket, kolem něhož se točí jednotlivé příběhy jako na kolotoči. Fulghum ve všech povídkách zkoumá potřebu člověka reagovat fyzicky na hudbu.
Názor: Napsal nový román a přijel ho propagovat do Prahy. Knížku jsem si kupovala hned už jenom kvůli tomu, aby mi jí podepsal - je teď taky tou nejcennější, co v knihovně mám. A je zase krásná jako bylo Třetí přání. Vždycky mě hrozně nadchne - pro cokoliv!

Sníh po Velikonocích - Joyce Carol Oates
Obsah: Harmonický život Mulvaneyových, naplněný vzájemnou láskou a úctou, je narušen během jedné svatovalentýnské noci, kdy je znásilněna dcera Marianna. Pro celou rodinu nastává těžké období hledání nových jistot. Rodinný příběh z malé farmy odehrávající se na americkém venkově 70. let zachycuje postupný úpadek a závěrečné smíření rodu Mulvaneyových.
Názor: Na FB jsem ve skupině Co čteme a tam někdo J. C. Oates doporučoval, srovnával jí s Irvingem. Tak jsem si v knihovně něco našla, přečetla a líbilo se. Příště se chystám na Blondýnku o Marilyn Monroe.

0 komentářů :

Okomentovat