čtvrtek 9. září 2010

Knihy přečtené v roce 2009

Tak jsem se konečně odhodlala a jdu dodat knihy za rok 2009 :-)

Děvčata - Lori Lansenová 
Obsah: Zajímavý psychologický román kanadské autorky vypráví formou fiktivní autobiografie působivý příběh o celoživotním duševním a fyzickém soužití siamských dvojčat z malého kanadského městečka. Dívky přišly na svět v nemocnici, kam dorazila jejich svobodná matka v době zuřícího tornáda a ve všeobecném zmatku pak zakrátko zmizela. Děvčátek se ujala zdravotní sestra, která jako první viděla jejich anomálii. Se svým mužem děti adoptovala a vychovávala je s nesobeckou láskou od mala k soběstačnosti a k nezávislosti bez ohledu na jejich postižení. Tím zároveň určila i vztah maloměstského okolí, které obě dívky přijalo jako samozřejmost. Ač jednovaječná dvojčata, jsou obě dívky povahově i fyzicky zcela odlišné, o to těžší je ve vzájemném soužití vypořádat se s naprostou absencí soukromí. V devětadvaceti letech se dívky dozvědí, že jedna z nich je ohrožena smrtelnou chorobou, která zároveň ukončí i život dvojčete. Intelektuálněji založená Rose se snaží zanechat po sobě stopu a napsat jejich příběh a trvá na tom, aby praktičtější a přímější Ruby občas svými záznamy korigovala popisované události. Vzniká tak obraz krátkého, ale plnohodnotného života dvou osobností, které díky svému fyzickému omezení prožily život plný kompromisů, ale také neobyčejné lásky, pochopení a tolerance.
Názor: Jedna z knížek, kterou jsem si vybrala k Vánocům. Zaujal mě její obal a taky ten nápad o siamských dovjčatech. Volba to byla dobrá a jsem ráda, že mám knížku doma.

Na světě nejsou jen pomeranče - Jeanette Wintersonová
Obsah: Zčásti autobiografické líčení současné dívky, kterou matka vychovávala jako budoucí misionářku charismatické letniční církve. Dospělé vyřešení svého problematického vztahu k matce, vztahu k Bohu a hlavně otevřené vyrovnání se se svou lesbickou orientací ve světě, který ještě nebyl na něco takového příliš zvyklý (přelom 70. a 80. let), bylo hlavním podnětem tehdy teprve čtyřiadvacetileté autorky k napsání novely plynoucí jako jemně hořká a dosud bolavá psychoanalytická zpověď od reálných vzpomínek přes snové útržky až k mýtickým reminiscencím. Vychovávaná prudérní, bigotní a fanatickou matkou nechává se dívka celé dětství "chránit" před působením ďábla a tlak ke svému předurčení přijímá vážně a zaníceně, dokud nezjistí svou odlišnou sexuální orientaci. Tím je vyloučena nejen z její dosud milované církve, ale i z rodiny, když ji matka zavrhne jako ztělesnění zla.
Názor: Tuhle knížku jsem měla na jednom ze svých seznamů (ani nevím, jak jsem na ní přišla). Po přečtení jsem hledala i jiné knížky od autorky, moc se mi líbil styl, kterým je napsaná.

Člověk bez osudu - Imre Kertész
Obsah: Autobiografický román nositele Nobelovy ceny za literaturu podává svědectví o životě v nacistických koncentračních táborech. Na jaře roku 1944 je spojenecké Maďarsko obsazeno německým vojskem a i zde se začínají uplatňovat rasistické norimberské zákony. Osobně se dotknou i rodiny patnáctiletého studenta budapešťského gymnázia Györgye Kövese, syna židovského obchodníka s dřívím, který je povolán do pracovního tábora a obchod je nucen převést na svého bývalého zaměstnance. Po dvou měsících musí i György s dalšími židovskými chlapci pracovat na ostrově Csepel, kde ve skladu ropy odstraňují následky bombardování. Jednoho dne jsou zadrženi četníky a společně s dospělými soustředěni v prostorách cihelny a kasáren, odkud jsou bez možnosti rozloučení deportováni nejprve do Osvětimi a po třech dnech dále do Buchenwaldu a blízkého Zeitzu. Sugestivní próza, za kterou především získal spisovatel a překladatel v roce 2002 Nobelovu cenu za literaturu, byla v Maďarsku poprvé publikována již roku 1975. Autor, inspirovaný vlastními vězeňskými zážitky, zobrazuje každodenní všední provoz koncentračních táborů z pohledu vnímavého dospívajícího chlapce sice věcně, téměř nezúčastněně a bez velkých emocí, tím více si však čtenář uvědomí absurditu a zrůdnost jejich existence.
Názor:  Tyhle knížky mají vždycky silný náboj (hlavně proto, že jsou autentické). Je to smutné a dojemné čtení a zároveň pořád nechápete, jak se tohle mohlo stát. Je podle toho natočený i film, ten jsem zatím neviděla.

Přežívá nejsmutnější - Margaret Atwoodová
Obsah: Fantastický román o konci světa vypráví autorka z pohledu jediného přeživšího hrdiny, takzvaného Sněžného muže. Hned na počátku románu se setkáme s hlavním hrdinou Sněžným mužem, jenž žije sám na břehu oceánu. V liduprázdné krajině jsou kromě něj už jenom ptáci, automobilové vraky a civilizační haraburdí. Vítá nás postapokalyptický svět, v němž musí hlavní hrdina sám čelit nepřízni okolního světa a sžít se s nehostinnou přírodou. Pro Sněžného muže prakticky neexistuje přítomnost (kromě každodenního pachtění se za jídlem, vodou a zásobami konzerv a alkoholu) a tím méně budoucnost. Vše ale bylo kdysi jinak...
Názor: Jedna ze seznamu Rory :-). Margaret Atwoodovou mám ráda a tahle knížka se mi líbila moc. Kdo ví, třeba nás tohle jednou fakt potká...

Milenec - Marguerite Duras
Obsah: Psychologická novela evokuje autorčino mládí v Indočíně a její první milostnou zkušenost s mužem žluté pleti. Autorka se vrací zpět do svého mládí naprosto otevřeně, analyzuje své vztahy k rodině, své dojmy z exotického prostředí a obnažuje inspirační zdroje své pozdější literární tvorby.
Názor:  Na tuhle knížku jsem se nějakým způsobem hrozně těšila, nakonec mě nenadchla tolik jak jsem čekala, ale doporučit jí můžu. Na seznamu mám od téhle autorky i další knížky.

Všechny moje lásky - Nick Hornby
Obsah: Psychologický román s prvky humoru sleduje neutěšenou životní bilanci průměrného Angličana střední generace. Hrdinou je šestatřicetiletý majitel obchodu s gramodeskami,který od puberty zápolí s pocitem méněcennosti a vlastní nerozhodností. Bilancovat začíná po odchodu dívky, s níž počítal pro budoucnost. Baví se sestavováním nejrůznějších seznamů - od svých životních proher a oblíbených dívek až k soupisu povolání, které by rád dělal, kdyby se k tomu odhodlal. Jeho neochota dospět a úporná snaha zakotvit v minulosti prostřednictvím milovaných a beznadějně zastaralých desek se láme až ve chvíli, kdy se k němu vrací jeho energická dívka a bere věci do vlastních rukou.
Názor: Výborná knížka, ty jeho seznamy se mi strašně líbili. Viděla jsem i film, ale ten tak dobrý není (i když pokud nejste na knížky, tak film zkuste). Mám pocit, že jsem o té knížce slyšela ve filmu nebo četla jinde, jistá si nejsem, ale k přečtení doporučuji:-).

Eragon - Christopher Paolini
Obsah: První díl fantasy trilogie o dobrodružné cestě malého chlapce a dračího mláděte. Eragon, malý farmářský chlapec nachází v lese modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě. Tehdy si chlapec uvědomí, že se dostal na stopu dávného tajemství a že se jeho život od tohoto okamžiku zásadně mění. Vybaveni pouze starodávným mečem a radami starého vypravěče, zdolávají Eragon s mládětem draka nebezpečné nástrahy a temné nepřátele v Království ovládaném králem, jehož zlo nezná mezí.
Názor:  Na tyhle knížky moc nejsem, ale je to přítelova nejoblíbenější a všichni tuhle sérii milují. Tak jsem se odhodlala a skočila do toho:-). Nakonec se mi to líbilo a zakousla jsem se do toho. (trochu jako s Potterem, taky se mi do toho nechtělo a teď ty knížky miluju).

Na jih od hranic , na západ od slunce - Haruki Murakami
Obsah: Komorní milostný příběh současného japonského autora je jakýmsi podobenstvím o světě pokřivených lidských hodnot. Druhá u nás přeložená kniha nejvýznamnějšího japonského autora současnosti. Třicátník Hadžime vede spořádaný rodinný život až do chvíle, kdy do jazzbaru, který provozuje, vstoupí krásná Šimamoto, jeho dětská láska. Nastává zvrat a hrdina Murakamiho románu se nedokáže rozhodnout, jak tento milostný trojúhelník rozřešit. Komorní milostný příběh současného japonského autora, nositele mnoha významných literárních cen, plný tajemství a nevyřčených tajemství, je jakýmsi podobenstvím o světě pokřivených lidských hodnot. Kniha je mistrně napsaná a myslím, že svým tématem zaujme hlavně mladší generaci čtenářů.
Názor: První setkání s Murakamim a láska na první pohled/počtení. Hrozně se mi líbí jak píše (cokoliv). Asi bych ho zařadila do destíky nejoblíbenějších spisovatelů. Přečtěte si od něj cokoliv!

Příliš hlučná samota - Bohumil Hrabal
Obsah: Rytmizovaný monolog literárního hrdiny, hloubavce a pábitele pana Hanti, který si ve sběrně surovin listuje ve starých novinách a knihách. V konfrontaci mezi obludností prostředí sběrny a krásou myšlenek, které Hanta v lisovaných textech nachází, je zdroj autorovy poetiky, která je v tomto díle svázána s jeho vlastní životní zkušeností.
Názor:  Tuhle knížku dokonce vlastním, tak jsem si řekla, že se na Hrabala taky vrhnu. K prvnímu čtení pro mě dobrá volba. Moc se mi líbil příběh, který mi byl blízký a knížka je to tenká, takže pokud chcete něco českého a od nějakého "klasika", můžu doporučit.

Milenec lady Chatterleyové - David Herbert Lawrence
Obsah: Román o milostném vztahu aristokratky s mužem mimo vlastní společenskou třídu. V autorově podání jde o umělecký obraz dobového rozporu mezi přirozenými požadavky lidského jedince a umrtvujícím společenským kodexem. Hlavní hrdinka, manželka starého šlechtice, se stává milenkou muže z lidu, čímž neslýchaně přestoupí zákony anglické vyšší společnosti a z této společnosti proto musí být vyobcována. Ve vztahu k milenci objevuje smyslovou krásu přirozeného života, vzbouří se proti konvencím a od manžela odchází. Román je apoteózou plně a harmonicky prožívaného života mezi mužem a ženou.
Názor:  Klasika - to jsem si musela přečíst:-). Čekala jsem možná něco trochu jiného a zas nějak hrozně úžasné mi to nepřišlo, ale čte se to dobře.

Probuzení - Kate Chopin
Obsah: Psychologický román, jehož děj je situován do americké vyšší jižanské společnosti konce 19. století. Hrdinka, matka dvou dětí, žije poklidný život dobře zaopatřené kreolské dámy. Tradičně tráví léto v přímořském letovisku v uzavřené společnosti sobě rovných. Zdánlivě nezávazné citové sblížení s mladým mužem Robertem se stane impulsem k vlastnímu sebepoznávání. Musí si připustit, že její dosavadní život neodpovídá jejímu vnitřnímu založení: milující manžel, poskytující materiální blahobyt výměnou za slepou poslušnost, dvě děti, které ji zotročují. Hrdinka se vnitřně vzbouří a pokouší se všem konvencím navzdory najít sama sebe - oprostí se od společenských závazků (manžel je shovívavý a považuje to za pouhý ženský vrtoch), odešle děti na venkov k milující babičce, usilovně se věnuje malířské zálibě a najme si malý domek, kde hodlá završit své osvobození.
Názor:  Další ze seznamu Rory. Na její překlad jsem čekala hrozně dlouho. Byla jsem nadšená, tuhle bych klidně zařadila do vlastní knihovny. Palec nahoru.

Matissova poselství - A. S. Byattová
Obsah: Tři povídky britské spisovatelky spojuje motiv obrazů Henriho Matisse. Barevnost těchto obrazů je symbolem plného života, který obohacuje a inspiruje umění i příroda. Ve všech příbězích je hlavní hrdinkou žena středních let: vědecká pracovnice, umělkyně na volné noze nebo kunsthistorička. V první povídce hlavní hrdinku rozladí změna interiéru kadeřnictví, kam chodí jako stálá zákaznice. Nashromážděné napětí, únava a náročná práce vybuchnou naplno, hrdinka neváhá a kadeřnictví doslova rozmlátí na kousíčky. Druhému příběhu dominuje žena, která se vzdá svého vlastního uměleckého života, aby se mohl realizovat její manžel. Teprve obyčejná starší dáma, jež v této domácnosti uklízí, dodá hrdince patřičnou dávku odvahy k rodinné vzpouře. V závěrečném vyprávění řeší děkanka pro studijní záležitosti stížnost své studentky. Dívka obviňuje profesora ze sexuálního obtěžování. A nad tím vším bdí Matiss.
Názor:  První letní knížka roku 2009. Malá knížečka, která se mi tolik líbila. Moc zajímavý a velmi dobře zpracovaný nápad.

Večeře v restauraci Domov - Anne Tylerová
Obsah: Vynikající "rodinný" román současné americké autorky vypráví o neschopnosti lidí nalézt k sobě cestu. Vypráví o životě matky a jejích tří dětí, které po mužově odchodu s obtížemi vychovala a které se i v jejich dospělosti snaží řídit. Vztah matky a dětí je velice silný, všechny svým způsobem ovlivňuje a všem nějakým záporným způsobem zasahuje do života. Snaha uspořádat skutečně rodinnou oslavu při nejrůznějších příležitostech končí vždy fiaskem a teprve po matčině smrti se uskuteční bez obvyklých rozbrojů. Napůl groteskní, napůl tragický román o obyčejných lidech.
Názor:  Moc dobrá knížka. K přečtení doporučuju. Tyhle knížky se hrozně dobře čtou.

Daisy Millerová - Henry James
Obsah: Poetická novela z konce minulého století je portrétem půvabné a nekonvenční dívky a jejího prvního milostného vzplanutí. Mladá Američanka přijíždí do luxusních švýcarských lázní mezi konvenční místní společnost a brzy se v cizím prostředí seznámí s mladíkem z této vrstvy. Jejich počínající milostný vztah je sledován a kritizován jejich úzkoprsým okolím a skandál kolem mladé dvojice vyvrcholí, když se dívka odváží odejít bez doprovodu na výlet. Nespoutaná, ale bezelstná a naivní dívka je objektem intrik a zlomyslných pomluv a teprve po její nečekané smrti dokážou někteří lidé z této společnosti ocenit její otevřenost.
Názor:  Útlá, milá knížka ke čtení na zahradě.

Kafka na pobřeží - Haruki Murakami
Obsah: Psychologický román s prvky tajemna nás zavede do současného Japonska, kde prožívá své životní dobrodružství plachý Kafka Tamura. V knize se paralelně odehrávají dva příběhy, které se po částech přibližují, aby se v závěru netradičním způsobem protly. Kafka Tamura je patnáctiletý mladík, utekl z domova a střechu nad hlavou nalezne dočasně v knihovně Kómurova památníku. Zde se seznamuje s panem Óšimou a slečnou Saeki, kteří se mu stanou na čas jedinými blízkými lidmi. Pan Nakata je šedesátiletý trošku popletený pán. Neumí číst ani psát, v dětství se mu přihodila zvláštní věc, díky čemuž je celoživotně poškozen a od té doby si pan Nakata nic nepamatuje. Dva zdánlivě nesouvisející osudy mají víc společného, než se na první pohled zdá.
Názor:  Krásná, úžasná, skvělá knížka. Další Murakami, který nezklamal. Tahle se mi líbila ještě víc než ta první. Letní dny a večerní čtení v posteli - přesně s tím na ní vzpomínám.

Fialový autobus - Maeve Binchy
Obsah: Osm lidí spojuje zdánlivě jen to, že spolu jezdí každý víkend autobusem z práce za svými rodinami. Scházejí se každý pátek večer u fialového minibusu a jedou na víkend z Dublinu domů do malého irského městečka. Znají se jen povrchně, nesvěřují si svá osobní tajemství a trable, ostatním nabízejí svou "standardní" tvář. Za těmito tvářemi se skrývají osudy, které nikdo nehádá, potíže a pocity, které se dlouho vyvíjely a nyní nazrávají k rozřešení. Tento víkend pomůže některým jejich problém rozkrýt, někomu nastane v životě zásadní zlom a někdo alespoň najde cestu k řešení, nebo někoho, kdo mu pomůže jej zvládat. Pokud se jejich osudy neprolnou, pak se alespoň dotknou... V osmi částech věnovaných jednotlivým osobám poznáváme po krůčcích celou společnost, vztahy mezi nimi a atmosféru irského maloměsta, tradičních postojů jeho obyvatel a problémů těch, kteří se z tohoto tradičního rámce trochu vymykají.
Názor:  Tohle mě občas napadá, když jdu po ulici:-). Kdo co dělá, na co myslí, jaký má život. Moc hezká knížka, která se výborně čte.

Klub radosti a štěstí - Amy Tan
Obsah: Román americké autorky čínského původu vypráví o čínských poválečných přistěhovalcích a srovnává nejen rozdíly mezi generacemi, ale i mezi Amerikou a Orientem. Vypráví komorní příběh čtyř žen, které se v San Francisku týdně po čtyřicet let scházejí a udržují přátelství, spojené vzpomínkami na vlast. Po smrti jedné z žen se její dcera vydává poprvé v životě do Číny, aby se setkala se svými nevlastními sestrami. Jako dokonalá Američanka přijíždí do země rodičů a teprve tam poznává, že chápe matčino poselství a že v sobě nemůže natrvalo zapřít krev předků.
Názor: Výborná knížka!

Byl jsem při tom - Jerzy Kosinski
Obsah: Satirická novela líčí absurdní případ jedince, z něhož sdělovací prostředky uměle vytvořily autoritu, která se vyjadřuje k zásadním společenským otázkám. Nemanželské retardované dítě, analfabet, který pracuje jako zahradník a jehož jediným zájmem je sledování televize a práce na zahradě, se shodou okolností dostane do domu starého bohatého finančníka. Ve společnosti mluví jen o tom, co dobře zná, a svými jednoduchými postřehy ze života přírody, které nikdo nechápe v jejich prajednoduchém významu, se stane pomocí tisku autoritou ve světě obchodu a politiky. Kniha je satirickým podobenstvím o úloze masových médií ve společnosti a výpověď o člověku, který se nemůže dobrat vlastní identity ve společnosti ostatních lidí.
Názor: Knížka je rozhodně lepší než film. Šla jsem do toho trochu s nejistotou a pak se mi to líbilo hrozně moc.

Den pro šakala - Frederick Forsyth
Obsah: Fiktivní příběh profesionálního vraha, který se připravuje na atentát na francouzského prezidenta, vylíčený na skutečném historickém pozadí. Román se odehrává ve Francii v době po skončení alžírské války v r. 1962, kdy se OAS soustředila na fyzickou likvidaci prezidenta de Gaulla, v němž viděla zrádce, zodpovědného za ztrátu Alžírska. Autor líčí rafinované, důkladné chladnokrevné přípravy vraha s krycím jménem Šakal i stejně důkladný postup jeho protihráče, francouzského detektiva. Vynikající román psaný s citem pro dramatický spád děje.
Názor: Sama bych si tuhle knížku nepřečetla, ale dostala jsem doporučení od Lukyho. Velmi stylové a velmi propracované. "Detektivky" nemusím, ale tohle jsem přečetla jedním dechem.

Soumrak dne - Kazuo Ishiguro
Obsah: Vyprávění majordoma anglického panství, škrobeného snoba, který až na stará kolena pochopí, že přisluhoval nesprávné věci. Pozoruhodný román anglického autora japonského původu, v němž hrdina zdánlivě banálního vyprávění a aktér upjatých zdvořilých dialogů vzpomíná na léta své služby anglickému lordovi, který se z idealismu nechal manipulovat Němci v meziválečném období, a tak vlastně ublížil svému národu. Majordomus, důstojný pedant vždy servilně přijímající názory svého pána, prochází katarzí a hledá odvahu k nalezení srdečnějšího vztahu ke svým bližním, zejména k novému pánovi - Američanovi.
Názor: Moc mě to nenadchlo. Četlo se to dobře, ale příběh mi nepřišel tolik poutavý.

Deník - Chuck Palahniuk
Obsah: Lehce depresivní příběh Misty, ženy středních let, která si píše deník pro svého manžela Wilmota, jenž se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Misty a Wilmot se setkávají na výtvarné škole. Hlavní hrdinka bezmezně věří ve šťastnou budoucnost s tímto mužem, na svůj předpoklad však krutě doplatí. Aniž by předem tušila, co ji čeká, provdá se za muže, jenž ji připraví o všechny iluze. Překvapení ji čeká i v době, kdy manžel leží v komatickém stavu. Volají bývalí zákazníci a stěžují si na záhadná zmizení celých místností. Peter Wilmot opravoval různé domy a tam také zaznamenával své vize, které posléze zazdíval.
Názor: Náhodný výběr v knihovně ve vrácených knihách:-). Nejdřív jsem to moc nechápala a styl, kterým to je psané mi přišel hodně zvláštní. Pak se tím prokoušete a máte vyražený dech. Hodně hodně dobré!

Nabarvené ptáče - Jerzy Kosinski
Obsah: Autobiografický román líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil 2.svět. válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období akutního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné období mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmejce a u nich poprvé se setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné.
Názor: Tuhle knížku jsem si vzala k moři, což nebyla moc dobrá volba. Je to hodně syrové a brutální a místy mi to nedělalo úplně dobře. Doporučuji jen silným náturám.

Město zmařených snů - John Cheever
Obsah: Výbor z povídkového díla amerického autora přibližuje každodenní starosti i radosti americké střední třídy. S důvěrnou znalostí i humorem líčí manželské problémy, jalovost společenského života, marnou ctižádostivost apod. Autor je považován za mistra americké povídky a jeho práce byly přeloženy do řady jazyků.
Názor: Moc hezká knížka. Můžu jen doporučit.

Srdce je osamělý lovec - Carson McCullersová
Obsah: Román americké autorky o hledání lásky a smyslu života navzdory všemu lidskému utrpení, bolesti a osamělosti.
Názor: Tahle knížka mě hrozně nadchla. Četla jsem jí jedním dechem. Moc jsem se těšila na film, ale ten mě pak zklamal. Knížku každopádně rozhodně zařaďte do svých seznamů:-).

Žena cestovatele časem - Audrey Niffenegger
Obsah: Román pro ženy s prvkem sci-fi se odehrává v USA v druhé polovině 20. století a počátkem 21. století. Hlavní hrdinka románu se zamiluje a posléze provdá za muže, který cestuje časem. Jeho putování v čase je něco jako epilepsie, protože se mu to stává v okamžicích nečekaného stresu. Poprvé se mu to přihodilo v šesti letech při autohavárii, kdy zahynula jeho matka. Chlapec se přemístil v čase a zůstal naživu a od té doby se tyto stavy opakují. Nedokáže vědomě nijak ovlivnit, do které doby a na jaké místo se přenese, jak dlouho tam bude, ani do které doby se vrátí. Zprvu to bere jako dobrodružství, ale časem se tato "choroba" stává břemenem. Dokáže vše zvládat pouze díky velké lásce a trpělivosti své ženy Clare. Autorka vypráví příběh střídavě ústy Clare a jejího muže v různých časových rovinách a navozuje tak možná záměrně dojem filmového scénáře.
Názor: Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Neuvěřitelně zajímavý a čtivý příběh a výborný styl psaní. Nedovedla jsem si představit filmovou verzi, ale nakonec se docela povedla.

Předčítač - Bernhard Schlink
Obsah: Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v "ich" formě - vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.
Názor: Nejdřív jsem viděla film a protože se mi moc líbil, zkusila jsem i knihu. Film je věrnou kopií knihy, takže ať si vyberete jedno nebo druhé, chybu neuděláte.

Čarodějův klobouk - Tove Janssonová
Obsah: Půvabné vyprávění o dobrodružství severských skřítků - trollů s kouzelným cylindrem. Je jaro a drobní obyvatelé muminího údolí se probouzejí ze zimního spánku. Běhají v tajícím sněhu, shledávají své věci, spěchají za jarním úklidem. Nejkrásnější je ovšem první ráno po probuzení, a tak ještě než muminkova maminka připraví snídani, vydá se muminek s kamarády na kopec nad údolím. Netuší, že černý cylindr na jeho vršku je plný kouzel a překvapení. Klidně ho přinese domů - a pak se začnou dít věci...
Názor: Zase jednou něco z dětského oddělení. Já bych řekla, že je to taková milá knížka na zimní večery:-).

Dokud tě nenajdu - John Irving
Obsah: Rozsáhlý román o složitém hledání sebe sama nám vypráví neobvyklý životní příběh hrdiny od jeho chlapeckých let až do dospělosti. Hlavní hrdina Jack Burns putuje jako čtyřletý se svou matkou, vyhlášenou skotskou tatérkou po severní Evropě, kde pátrají po jeho otci, geniálním hráči na varhany. Po neúspěšném hledání, plném setkávání se zajímavými originálními lidmi, se vrací do kanadského Toronta. Jack začíná navštěvovat dívčí školu. Nachází zde nejen celoživotní přátelství se starší spolužačkou Emmou, ale zalíbení v divadle a zápasení. Je konfrontován pouze se ženským světem a velmi záhy sexuálně dospívá. Jeho touha po mužském vzoru, po jeho otci, však neutuchá. Po studiu na vysoké škole se stěhuje spolu s Emmou do Hollywoodu. Stává se známým hercem a je nominován na Oscara. Je obklopen slávou a přízní žen. Po smrti matky nalézá v Evropě, v sanatoriu pro duševně choré konečně svého otce a dozvídá se překvapivou pravdu o svém životě. V tomto románu plném lidskosti, nostalgie a bizarnosti, jak jsme u tohoto excelentního vypravěče zvyklí z jeho předchozích románů, nám opět nabízí zamyšlení o složitosti lidského života, hledání vlastní identity se vším co život přináší - pocity štěstí, lásky, vášně, euforie, úspěchu i zklamání.
Názor: Irvinga mám moc ráda. Tuhle knížku jsem dostala k Vánocům. Dočetla jsem jí až napodruhé a to tak tři roky po tom, co jsem jí dostala:-). Typický Irving a jeho znalost různých míst a překvapení.  Jedna z těch hodně dobrých!


Opatství Northanger - Jane Austenová
Obsah: Milostný příběh mladé dívky z lázeňského města, kde je poprvé uvedena do společnosti. Hlavním cílem jejího pobytu je samozřejmě najít vhodnou partii. Sedmnáctiletá hrdinka je velmi upřímná, nedokáže se přetvařovat a proto do zdejší společnosti těžko zapadá. Navíc je popletená románovými horrory, tehdejší oblíbenou četbou. Je pozvána svou novou přítelkyní a jejím otcem do opatství N. Jeho syn a hrdinka k sobě pocítí náklonost, kterou otec podporuje, protože se domnívá že jde o bohatou nevěstu. Jeho domněnka je mylná, proto jsou oba mladí lidé od sebe odloučeni. Přesto však vše dobře dopadne.
Názor: Jane Austenovou mám taky moc ráda, je to takové oddechové čtení. Tahle se mi líbila moc.

Abeceda bláznů - Sebastian Faulks
Obsah: Cesta života od narození k bilancování "za polovinou" se jeví hrdinovi jako trochu nelogická pouť od místa k místu, která začne být smysluplná, když se seřadí podle pravidel "bláznovy abecedy"... Ve snaze o vyřešení svých životních konfliktů a nejistot putuje Pietro Russell ve vzpomínkách napříč svým životem aby nám tak před očima postupně vyvstalo jeho "základní téma". Příběh je vyprávěn zdánlivě napřeskáčku, napříč časovými rovinami, ve 26 kapitolách od A až do Z, jakoby místo děje (abecedně seřazené) bylo důležitější, než časová souslednost. I přes tuto literární komplikovanosti má však čtenář pocit, že autor přesně ví, co dělá. Protože to, kudy jsme došli tam, kde právě jsme, je na životě to nejdůležitější. V zaujatém, laskavém, soucítícím a prožitém vyprávění, (v němž jen tak mimochodem poznáváme nejrůznější kouty světa, jejich charakter, atmosféru i historii -nepochybně z autorovy osobní zkušenosti) jsme dovedeni k poznání, že nejdůležitější ze všech setkání na cestě je setkání s láskou.
Názor: Na Sebastiana Faulkse jsem přišla přes Sáru myslím. Knížka krásná, zajímavě psaná. K autorovi se určitě ještě vrátím.

Děti píší Bohu - Eric Marshall, Stuart Hample
Obsah: Soubor dětských dopisů s množstvím otázek a proseb adresovaných Bohu. Dětská zvídavost je skutečně bezmezná. Další z vydání dětských "dopisů Bohu" nastoluje tentokrát složité otázky jako: "Milý Bože, až budu velký, chci být stejný jako táta, ale ne tak chlupatý", "Milý Bože, dělám co můžu. Franta", "Milý Bože, díky za brášku, ale já jsem se modlila za pejska"....
Názor: Narazila jsem na to úplně náhodou v knihovně. Přečtené to máte za hodinku, ale stojí to za to. Tu dětstkou bezprostřednost prostě miluju!

Posedlost - A. S. Byattová
Obsah: Neobyčejný román, který nám nabízí pohled na milostný vztah v rovině 19. a 20. století. Hlavní hrdina, anglista Mitchell, nachází při studiu rukopisů významného anglického básníka 19. století jeho milostnou korespondenci. Domnívá se, že tento nález by mohl změnit pohled na básníkův život i tvorbu a též pomoci jeho vědecké kariéře. Rozhodne se tuto literární záhadu objasnit. Netuší však, jak sto let starý příběh výsostného milostného vztahu zásadně ovlivní i jeho vlastní život. Román určený náročnějším čtenářům, který se stal na počátku 90. let 20. století evropským bestsellerem, se dočkal v roce 2002 filmového zpracování.
Názor: V jiné knize, kterou jsem četla byly z tého knihy citáty a mě to zaujalo. Půjčit si jí byla dobrá volba. Krásné čtení, krásný příběh.

Podivný případ se psem - Mark Haddon
Obsah: Románová novela mladého britského autora originálním způsobem zachycuje svět lidí, stižených poruchou osobnosti, na příběhu patnáctiletého autistického chlapce. V psychologickém příběhu vypráví hrdina, patnáctiletý chlapec trpící autismem, o svém pátrání po vrahovi sousedčina psa. V rámci tohoto pátrání autor seznamuje čtenáře prostřednictvím chlapcovy výpovědi s podstatou a úskalími autismu, se zvláštním, ostatním lidem nepochopitelným světem, v němž tito lidé žijí, a s omezeními, s nimiž se potýkají. Chlapec, který žije sám s otcem a má od něho i ze školy vštípené určité morální zásady, má rád detektivky, a po vzoru Sherlocka Holmese se rozhodne najít vraha, aby ho vydal potrestání. Sám však zažije jeden z největších otřesů svého života, když zjistí, že jeho matka nezemřela, jak mu tvrdil milující otec, ale odešla od rodiny. Po dramatickém odhalení pachatele překoná svou hrůzu z cizího prostředí a sám se vydává na nebezpečnou cestu do Londýna, kde skutečně matku najde a svým činem před ní znovu postaví problém odpovědnosti, lásky a trpělivosti, který byl původně nad její síly. Působivá ich forma, důsledná logika chlapcova myšlení, pevná, neokázalá linie vyprávění a v neposlední řadě i autorovy znalosti o problémech a projevech lidí s poruchou osobnosti jsou prostředky, které pomohly knize k prestižní Whitbreadově ceně za rok 2003.
Názor: Autismus je něco, co mě neustále zajímá. Psala jsem o tom i svou absolventskou práci a píšu na to i svou bakalářku. Tahle knížka je krásně napsaná a pokud vás takový autismus zajímá a chcete spíš příběhovou formu informací, tak do toho.

Eldest - Christopher Paolini
Obsah: Druhý díl fantasy trilogie Odkaz dračích jezdců, ve kterém pokračují dobrodružství Eragona a draka, se kterým je teď už poután jako Dračí jezdec. Eragona a dračici Safiru zastihneme poté, kdy pomohli vzbouřencům a Eragon přemohl vůdce Urgalů Durzu. Největší nebezpečí v podobě krále Galbatorixe je však stále před nimi a Eragon se tedy musí vydat do elfského města Ellesméry, aby se zdokonalil v kouzlení a boji, neboť si uvědomuje, že poražení Durzy bylo větším dílem štěstí a že se musí ještě hodně učit. Na své cestě zažívá mnohá dobrodružství, ale stále ho trápí nejistota, komu vlastně může věřit. Ani osud Eragonova bratrance Rorana není jednoduchý, také on musí vybojovat svou bitvu. Podaří se tedy nakonec svrhnout vládu krále a ustavit právoplatnou vládu? Nebo nakonec neunikne krutému králi ani sám Eragon?
Názor: Tak jsem se dala i do druhého dílu a opět se mi to moc líbilo. Mám rozečtený třetí díl a jsem zvědavá jak tohle všechno dopadne. 

0 komentářů :

Okomentovat